Bakan Çelik ‘Ögretmen sorunlari ile ilgili arastirmalar abartili’

ANKARA - Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, ögretmenlere verilen ek ders ücretlerinin 10 YTL olmasi için bir tasari hazirladiklarini ancak son sözü Maliye'nin söyleyecegini belirterek, "Iyi bir iyilestirme yapilmasini umud ediyorum" dedi.

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik 24 Kasim Ögretmenler Günü arifesinde Baskent Ögretmen Evi’nde bir basin toplantisi düzenledi. Türkiye’de en büyük kamu kitlesi çalisaninin 800 bin rakami ile ögretmenlerin olusturdugunu kaydeden Çelik, “Bu kitlenin yasadigi sorunlari süphesiz var. Hükümet egitimi Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olarak gündemine almistir” dedi.

Ögretmenlik Kariyer Sinavi’nin 27 Kasim’da yapilacagini animsatan Çelik, ögretmenlerin performans ve sicillerinin de degerlendirilerek objektif kriterlere göre uzman ögretmen olacagini açikladi. Bazi kesimlerin iddia ettigi gibi bu durumun ögretmenler arasinda ayrimcilik olusturmayacagini kaydeden Çelik, “Basamaklar çikildikça özlük haklarinda da iyilestirmeler olacaktir” diye konustu.

Ögretmen maaslarinin yetersiz oldugu yönünde elestiriler geldigini ve bu elestirilere kendisinin de katildigini söyleyen Çelik, bazi sendikalar tarafindan açiklanan roparlarin ise abartili oldugunu savundu. Egitim ögretime hazirlik ödeneginin arttirildigini, ek ders ücretlerinin ise 10 YTL olmasi için bir tasari hazirladiklarini kaydeden Çelik, “Bu rakamin Hazine’ye 3 katrilyonluk yük getirecegi söylendi. Ancak çalismalar devam ediyor. Umud ediyorum ki, önemli bir iyilesme yapilacaktir” ifadesini kullandi. Çelik, ögretmenlerin lehine ciddi düzenlemeler istedigini belirtirken, “Bunu bazi sendikalar istiyor diye istemiyorum” dedi.

“Ben ögretmen maaslarinin düsük oldugunu biliyorum” diyen Çelik; ancak bu durumun Türkiye’de yalnizca ögretmenler için degil; doktor, hakim ve savci gibi diger kamu çalisanlari içinde geçerli olduguna dikkat çekti. Çelik, dünyanin hiçbir ülkesinde ögretmenlere ‘kucak dolusu’ para verilmedigini dile getirdi. Çelik söyle devam etti: “Olmayan bir kaynaktan kimseye bir sey verilmez, doktorlarin, hakimlerin, savcilarin, polislerin maasi çok mu yüksek? Bazi sendikalar Türkiye’deki ögretmen maaslarini yabanci ülkelerdeki ögretmen maaslari ile karsilastiriyor. Oysa Londra’da, Belçika’da bir ögretmen tekse ev kirasina ödemekte güçlük çekiyor”

Açiklanan raporlarda Türkiye’de ögretmenlerin yilda ortalama bin 816 saat çalistiginin ifade edildigini animsatan Çelik, bu sayinin dogruyu yansitmadigini söyledi. Yilda 180 is günü oldugunu ve bunun 36 haftaya denk geldigini anlatan Çelik, “Her ögretmen haftada 30 saat derse girse bu bin saat eder” dedi. Her ögretmenin maas karsiligi haftada 15 saat derse girdigini aktaran Çelik, bunun ise 2 günlük mesai ettigini isteyen ögretmenlerin, 30 saati tamamlayacak sekilde ek derslere girebildigini anlatti. Ögretmenlerin uzun bir yaz tatili oldugunu, haftada iki gün izin yaptiklarini ve subat tatillerinin de varoldugunu hatirlatan Çelik, “Ben ögretmenlerimiz çalismiyor demiyorum ama bu rakamalr abartilidir. OECD’nin 2004 yili raporuna bakilirsa orada ögretmenlerin 650 saat derse girdiginin yazili oldugu görülür” seklinde konustu.

Bazi sendikalarin ögretmenleri illegal yürüyüslere davet ettigini belirten Çelik, “Izinli bir gösteri yapilsin, o etkinlikte ben de olayim” dedi. Ögretmenlerden illegal hiç bir faaliyete prim vermemesini isteyen Çelik, ögretmenlerin sürekli aç oldugunu söylemenin veliler, ögrenciler ve diger kisiler nezdinde meslegin sayginligini azaltacagini kaydederek, “Ögretmenlik meslegini çok maddilestirmek sayginligini azaltir” ifadesini kullandi.

Konusmasindan sonra gazetecilerin sorularini yanitlayan Çelik, yeni 15 üniversitenin kurulmasi ile ilgili zamanlamanin

sorulmasi üzerine, bu çalismanin bir yildir yapildigini ve “kim nasil isterse öyle degerlendirdigini” kaydetti.

Bir gazetecinin Dogu ve Güneydogu’da bazi ögrencilerin dershaneye gidemedikleri ve parasal nedenlerle Kuzey Irak’ta bazi üniversiteleri tercih ettiklerini söylemesi ve bu konuda bir düzenleme yapilip yapilmayacagini sormasi üzerine Çelik, böyle bir konunun kendisine hiç intikal etmedigini, bunu bir ihbar olarak ele aldigini, konunun arastirilacagini, gerekirse oradaki kisilere sosyal destek saglanacagini bildirdi.

Çelik, ögretmenlerin aleyhine hiç bir düzenlemenin Meclis’ten geçmeyecegini, ögrencilere verilen 120 YTL’lik kredinin asgari ücret seviyesine çikarilmayacagini bildirdi. Çelik, kredi alan ve okullarindan mezun olan kisileri kredileri zamaninda ödemeleri konusunda uyardi.

Çelik, zorunlu hizmet bölgelerini il bazindan ilçe bazina indirgediklerini belirterek, buralarda çalisan ögretmenlere de daha fazla ücret verilebilmesi için bir tasari hazirladiklarini kaydetti.