Bakan Çelik özürlü öğrencilere sahip çıktı

”Yetişkin Engelliler İçin Yatılı Yaz Kursu”nun açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ”Özürlü kardeşlerin eğitimi boynumuzun borcudur” dedi.

Yetişkin Engelliler İçin Yatılı Yaz Kursları Türkiye genelinde 121 merkezde açıldı ve masrafları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak. Günlük 8 saat eğitim verecek yaz kursları 19 Haziran ile 25 Ağustos tarihleri arasında açık kalacak. Ücretsiz ve yatılı olan kurslara devam eden engellilere Açık Öğretim diploma hakkı ve açık liseye geçiş imkânı tanınacak.

İlk olarak sözü alan görme engelli milletvekili Lokman Ayva’nın mikrofon için eğilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğilmesine gerek olmadığını belirtti. Milli Eğitim Bakanı’nın gerçekleştirdiği icraatları öven ve Milli Eğitim Bakanı’nı ’Cehalet şehrinin Fatihi’ ve ’Fatih Hüseyin Çelik’ olarak isimlendiren milletvekili Lokman Ayva, ”Saygıdan eğiliyorum” karşılığını verdi. Ayva, şu anda Milli Eğitim’de devrim yapıldığını ve engelliler için Amerika’da ne varsa ekonomik ve hukuki alt yapı olarak Türkiye’de de aynı potansiyelin bulunduğunu söyledi.

11 yaşında âmâ olduğunu belirten Ayva, engellilerin başkaları öyle tavsiye ettiği için özürlülüklerine üzüldüğünü ifade etti. Ayva, kendisine ’Sen görseydin neler yapardın’ diyen bir milletvekiline ”Sizin durumunuza düşerdim” karşılığını verdiğini anlattı.

Bir gün merdivenlerden bir arkadaşının kolundan tutarak indiği sırada ışığın kapandığını ve kendisinin arkadaşına ’Ne yapacağız’ diye sorduğunu belirten Ayva, arkadaşının birisinin ışığı yakmasını bekleyeceklerini söylemesi üzerine ”Ağabey gir koluna da indireyim” demesi salonda gülüşmelere sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, ”Sayın Başbakanım bir programda özürlü olmayı o kadar güzel anlattı ki insanın engelli olası geliyor. Lokman Bey de görme özürlü olmayı o kadar güzel anlattı ki insanın ama olası geliyor” dedi.

”OKULARDA ENGELLİ VATANDAŞLARI YOK SAYAN BİR MİMARİ ANLAYIŞ VAR”

Türkiye’deki okul mimarisinin engelli vatandaşları yok sayan bir mimari anlayış olduğunu belirten Çelik, 42 çeşit yeni okul projesi geliştirdiklerini ve hepsinin de kriterlere uygun olduğunu söyledi. Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’na siyasi kayırma ve baskılara boyun eğmeden 100’e yakın personel aldıklarını ifade etti.

”Özürlü kardeşlerin eğitimi boynumuzun borcudur” diyen Milli Eğitim Bakanı Çelik, ”Gönülden engelli olmanın çaresi yoktur. Biz gönülden engelli olmayız” diye konuştu.

’Yürüyen ansiklopedi’ diye adlandırdığı MEB Özel Eğitim Müdürlüğü Daire Başkanı Hale Bacakoğlu’nu tanıtan Hüseyin Çelik, yakında görme engelli genel müdürler, müsteşar yardımcıları ve müsteşarlar görülebileceğini söyledi. Yakında engelli milli eğitim bakanları da görülebileceğini belirten Çelik, ”Burada sergilediği performansla Lokman Bey ciddi ciddi rakip” dedi.

İstatistiklere göre Türkiye’de nüfusun yüzde 12,29’unun engelli olduğunu ifade eden Çelik, ancak bu rakamın gerçek engelli nüfusu olmadığını, engellilerin aileleri tarafından gizlendiğini, diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının da bu rakam içerisinde yer aldığını kaydetti. Bu konuda güvenilir istatistikler bulunmadığını belirten Çelik, ailelere çağrıda bulunarak engellilik türü ne olursa olsun çocuklarını gizlememelerini istedi. Çelik ayrıca bu konuda 3 ilde pilot çalışma başlattıklarını ve bunu bütün ülke geneline yayacaklarını söyledi.