Bakan Çelik’ten isadamlarina çagri

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, hayirsever isadamlari tarafindan Agri'da yaptirilan 12 okul, bir kiz ögrenci yurdu ve 3 ek dersligin açilisini yapti.

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, bugün saat 08.45’te özel bir uçakla Agri’ya geldi. Havalimaninda AK Parti Milletvekilleri Halil Özyolcu, Kerim Yildiz, Naci Aslan, Vali Yusuf Yavascan, AK Partili Belediye Baskani Ekrem Aktas ve partililer tarafindan karsilandi. Halk Egitim Merkezi folklor ekibinin gösterilerini izleyen Bakan Çelik, ‘çak’ yaparak folklorcülere tesekkür ettikten sonra Istanbul’da yasayan Agrili isadami Hayrettin Atmaca’nin kendi adina yaptirdigi Hayrettin Atmaca Lisesi’ne geçti. Açilisini yaptigi liseyi tuvaletlerine kadar inceleyen Bakan Çelik, burada Agri’ya ilkögretim okulu, lise ve kiz ögrenci yurdu yaptiran isadamlarina tesekkür ederek takdirname verdi. Isadamlarina çagrida bulunan Bakan Çelik, “Kefenin cebi yok. Mevlana diyor ki, ‘Eger yoksa yeryüzünde biraktigin bir eser, yarin gelir yerinde yeller eser.’ Ben hep söylüyorum. Kimse diger tarafa bir sey götürmüyor. Netice itibariyle ne kadar kazanirsaniz kazanin, eger insanlarin gönlünde yeriniz yoksa adiniz mezar tasinda kalir. Ya mezar tasina yazilacak, ya da böyle görkemli ilim irfan yuvalarinin alnina yazilacak.” diye konustu.

“BÖYLE DAMAT DOSTLAR BASINA”
Milli Egitim Bakani Çelik konusmasinda ayrica Agri’nin Patnos ilçesine bir ilkögretim okulu ve Melek Pakize Erden Kiz Ögrenci Yurdu’nu yaptiran Izmirli isadami Hüsnü Özyigen’den övgüyle bahsetti. Bakan Çelik, Türkiye’ye mal olmus hayirsever vatandaslarin egitime çok büyük katkilari oldugunu belirterek, “Iste bunlardan biri de Hüsnü Bey. Bakin ilkögretim okulu ve kiz ögrenci yurdu yaptirdi. Kayinvalidesinin ismini verdi. Böyle damat dostlar basina.” diye konustu. Bakan Çelik, ayrica son günlerde yasanan olaylari isaret ederek, “Bizi bölmeye huzurumuzu kaçirmaya çalisan, gerçekten sikinti yaratmaya çalisan insanlara bu tablo ders olmalidir” dedi.

“16 KILOMETRE YOL YÜRÜRDÜM”
Adini verdigi 24 derslikli liseyi yaptirmaktan büyük mutluluk duydugunu söyleyen isadami Hayrettin Atmaca da yaptigi konusmada, kendisine destek olan herkese tesekkür etti. Ilkokula Agri’nin Hamur ilçesine bagli Kamisli Köyü’nde basladigini anlatan Atmaca, “O yillarda köyümüzde okul yoktu. Komsu köye giderdik. Eksi 43 dereceye varan sogukta 16 kilometre yol yürürdük. Simdiki gençler çok sansli.” diye konustu.
Bakan Çelik açilistan sonra sogukta bekleyen çocuklarla sohbet ederek, “Agrili üsümez” dedi. Ögrencilerle tek tek ‘çak’ yapan Bakan Çelik, daha sonra Hüsnü Özyigen tarafindan yaptirilan 150 yatak kapasiteli Melek Pakize Erden Kiz Ögrenci Yurdu’nun açilisini yapti. Izmirli isadami Hüsnü Özyigen’e takdirname veren Bakan Çelik, bir buket çiçegi de isadami Özyigen’in ablasi Dilek Belger’e elini öperek verdi.
Öte yandan Bakan Çelik, CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Milletvekili Naci Arslan’la da esprili konusmasiyla dikkat çekti. Bakan Çelik, konusmasi sirasinda Agri AK Parti milletvekillerinden övgüyle söz ederek, “Naci Bey CHP’de iken de benim yakin bir arkadasimdi. O zamanlarda ona, ‘Naci Bey vallaha sen dogru adamsin ama yanlis yerdesin’ demistim. Simdi dogruyu buldu.” diye konustu.