‘Bakan cevap vereceğine polemik yapıyor’

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Adalet Bakanı Çiçek'in,(TMK) Abdullah Öcalan'ın yaparlanacağına ilişkin iddialara hukuki cevaplar vermek yerine konuyu siyasi polemik haline getirmeye çalıştığını söyledi.

Ali Topuz, partisinin hukukçu milletvekillerinden Nigde Milletvekili Orhan Eraslan ve Konya Milletvekili Atilla Kart ile birlikte TBMM’da bir basın toplantısı düzenledi. TMK’nın Meclis’e sevkedilmesinden sonra tasarıyı incelediklerini ve tespit ettikleri hususlarla ilgili olarak Genel Başkan Deniz Baykal’ın bir açıklama yaptığını belirten Ali Topuz, Baykal’ın TMK’nın kabulünden sonra bölücü örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan’a af benzeri bir ceza indirimi geleceğini açıkladığını hatırlattı.

Bunun üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in bir basın toplantısı düzenleyerek Baykal’ın iddialarına cevap verdiğini ifade eden Ali Topuz, “Hukuki cevaplar vermek yerine, siyasi polemiğe dönük saçma sapan iddialarda bulundu. Baykal’ı, ‘güvenlik güçlerinin moralini bozmaya dönük açıklamalar yapmakla’ suçlamak gibi ciddiyetsiz ve saygısız açıklamalarda bulundu” diye konuştu. Baykal’ın Anamuhalefet partisi Genel Başkanı olarak bu yasadan duyduğu endişeyi kamuoyuna taşıdığını vurgulayan Ali Topuz, Bakan Cemil Çiçek’in bundan şikayet ederek konuyu siyasi polemiğe çevirmeye çalıştığını savundu.

Güvenlik güçlerinin taleplerinin ne kadarının bu tasarıya yansıdığını bilemediklerini dile getiren Ali Topuz, “Sadece güvenlik güçlerinin talepleri mi yoksa içerden dışardan bazı istekler mi karşılandı? Öcalan’ın durumuyla ilgili bazı talepler var, biliyoruz. Bunlar TMK’ya ne kadar girdi, ne kadar çıktı bilemiyoruz” şeklinde konuştu. TMK ile ilk kez terör örgütü lider kadrosuna etkin pişmanlık imkanı getirildiğini belirten Topuz, “Bu ihtiyaz neder doğmuştur, neden lider kadrosu kapsama alınmıştır. Bunu merak ediyoruz” dedi. Topuz, böylesine açık bir hükmün tüm bakanlar tarafından farkedilmemiş olmasının da düşündürücü olduğunu kaydetti.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in, Baykal’ın ‘Öcalan’a af getiriliyor’ şeklindeki iddialarına cevap verirken, “Böyle bir şey yoktur, veya var da düzelteceğiz” diyemediğini söyledi. Bakan Çiçek’in ortaya attığı hukuki gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını savunan Eraslan, yasanın bu haliyle kabul edilmesi halinde, Abdullah Öcalan’a etkin pişmanlıktan yararlanma imkanı doğacağını, bu yolun açılacağını kaydetti.

Tasarıdaki 6. maddenin gerekçesine bakıldığında bunun bir yanlışlık sonucu tasarıya konulmadığının anlaşıldığını savunan Ersalan, “Birtek Öcalan’ın resmini koymamaışlar” diye konuştu.