Bakan Çiçek eleştirilere atıfta bulundu…

Bakan Çiçek: ”Yargıyla ilgili sokak ağzıyla konuşmak, kavga çıkartmaktan başka işe yaramaz”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yargıyla ilgili yaşanan tartışmalar ve Anamuhalefet Partisi CHP’nin TMY’yle ilgili eleştirilerine atıfta bulunarak, ”Yargıyla ilgili konuların tartışılması beni memnun eder. Yeter ki bu tartışmalar hukuki nezaket içerisinde olsun. Sokak ağzıyla konuşmak, kavga çıkartmaktan başka işe yaramaz” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen ”İsviçre Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun Alınışının 80. Yılı” konulu sempozyuma, Adalet Bakanı Cemil Çiçek katıldı. Üniversitenin Eminönü Yerleşkesi’nde düzenlenen sempozyumda ayrıca, İstanbul İsviçre Başkonsolosu Andre Brohy, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ve İsviçre Türkiye Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarık Yılmaz da hazır bulundu.

Sempozyum açılışında konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken İstanbul Ticaret Odası’ndan burs aldığını ve bu yüzden üniversiteyle bağının olduğunu söyledi. Türk Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun batıyla aradaki mesafeyi kapatmak için verilen çabalara bir örnek olduğunu kaydeden Çiçek, ” Hukuk alanında yapılan bu devrimlerin üzerinde bugün birtakım değişiklikler yapmak zaruri hale gelmiştir. Zaten bizim Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana imzaladığımız uluslararası antlaşmalar sonucu bir takım taahhütlerimiz olmuştur. Bunu yerine getirebilmek için değişiklik zorunlu hale gelmiştir. Bir ülkenin temel yasalarına bakarak toplumun çağdaşlaşmadan ne anladığını anlamak mümkün olur. ” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile tam üyelik istiyorsa tüm mevzuatları gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Çiçek, son günlerde yargı ve Terörle Mücadele Yasası konusunda yaşanan tartışmalara da atıfta bulundu. Yargıyla ilgili konuların son günlerde uzun uzadıya tartışıldığını ve bunun kendisini memnun ettiğini kaydeden Çiçek, ”Hiçbir dönemde olmadığı kadar bu konular tartışılıyor.Tartışılması da iyidir. Yeter ki bu tartışmalar hukuki nezaket içerisinde olsun. Eğer sokak ağzıyla konuşursa bu kavga çıkartmaktan başka bir işe yaramaz. Zamanında bu kavgalar çok yaşandı fakat hiçbir fayda getirmedi” dedi.

Konuşmasının ardından üniversite yönetimi tarafından kendisine bir plaket takdim edilen Adalet Bakanı Cemil Çiçek, daha sonra salondan ayrıldı. Çiçek, üniversiteden ayrılışı sırasında gazetecilerin TMY’nin 6. maddesi ile ilgili sorularına muhatap oldu. Konuyla ilgili değerlendirmeleri yaptığını belirten Çiçek, ”Hergün hergün değerlendirme olmaz. Benim önümü keserek birşey alamazsınız” diye konuştu.