Bakan Çicek; ‘Yadırganacak bir durum yok’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok'un hükümete yönelik eleştirilerini değerlendirdi.

Çiçek, Türkiye’nin içinden geçtiği sürecin, herkesin fikirlerini belli bir nezaket içerisinde faydalansın diye kamuoyuna açıkladığı bir süreç olduğunu belirterek, “Yargıtay Başsavcılığı gibi önemli bir makamda bulunan değerli bir hukuk adamının başsavcılığının onur gününde hukuki bazı görüşlerini söylemiş olmasında yadırganacak bir durum yok” dedi.

Güneş Sigorta ve İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın ortaklaşa düzenldeği ‘Sorumluluk Sigortalırı’ konulu seminere katılan Cemil Çiçek, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Çiçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok’un, Adalet Bakanlığı’nın yargıya nüfuz ettiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Çiçek, bu sabahki programının yoğunluğundan dolayı açıklamayı görmediğini belirterek, bu konuda bir açıklama yapmasının yanlış olacağını söyledi. Çiçek, şöyle konuştu:

“Eğer bu bir iddia ise bunun herhalde alt başlıkları olmalı. Açıklamadan ne kasdedildiğinin anlaşılması gerekiyor. Sevgili başsavcının açıklamalarını görmedim. Ancak kendisini tanıyorum, çok değerli bir hukuk adamıdır. Herhalde o da kendi zaviyesinden bu konuya katkı sağlama için görüşlerini açıklamış, biz de bu görüşlerden istifade ederiz.”

Türkiye’nin AB süreciyle bağlantılı olarak yargı reformuyla ilgili önemli adımlar attığına işaret eden Çiçek, yargı reformunun sadece şekli bir kısım yasal düzenlemelerden olmadığını söyledi. Çiçek, “Yargı reformu bir mantalite, bir zihniyet değişikliği meselesidir” dedi.

Dünyada hiçbir zaman tek tip bir uygulama olmadığına ditkkat çeken Çiçek, her ülkenin kendi şartlarına göre uygulamaları olduğunu ifade etti. Çiçek, “Türkiye’de bugünkü sistem, bize mahsus bir sistem değil, 1982 yılından beri uygulanan ve Fransa’nın uygulamalarından alınan bir sistem. Dolayısıyla bize mahsus, bu hükümet tarafından alınmış özellikle ortaya konulmuş bir durum değildir” diye konuştu.