Bakan Coşkun; ‘KDV indirimi kayıtdışını önlemeli’

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, makro ekonomik dengeleri düzelttiklerini belirterek sıranın mikro dengelere geldiğini söyledi.

Sanayi Bakanı Ali Coşkun çeşitli programlara katılmak üzere Eskişehir’e geldi. Burada ilk olarak Eskişehir Sanayi Odası’nda(ESO) sanayicilerle bir araya gelen bakan Coşkun, iş adamlarının sorunlarını dinledi. Toplantıda konuşan ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Türkiye’de gelişmiş illerin teşvik kapsamı dışında tutulmasını anlayışla karşıladıklarını belirterek, “Ancak Çin’de olduğu gibi gelişmiş illere destek verilerek dünya ile rekabet edebilmeleri sağlanmalıdır. Türkiye’de ise sadece gelişmemiş illere teşvik sağlamak suretiyle uluslararası rekabette geriden başlamayı baştan kabul etmiş oluyoruz. Ayrıca neden sadece tekstil sektörüne vergi indirimi yapıldı, diğerleri sanayici değil mi?” diye konuştu. Özaydemir’in bu sorularına yanıt veren Bakan Coşkun, ekonomik depremler geçirmiş ülkeyi zifiri karanlıktan aydınlığa çıkardıklarını söyledi. İktidara geldiklerinde göründüğünden daha vahim bir tablo ile karşılaştıklarını kaydeden Coşkun, “Allah’a hamd olsun bugün başarısız olmuş bir hükümetin başarısızlıklarına bahane üretecek bir arkadaşınız olarak karşınızda değilim. Allah’tan oda temsilcilerimiz konuyu bilen insanlar ve sırf hükümeti eleştirmek için konuşmuyor. Doğruları, çare için söylüyorsunuz. Sanayicimiz zor günler geçirdi. Tahminlerin üzerindeki küreselleşme hızıyla sadece Uzakdoğu ile değil tüm dünya ile rekabet halindesiniz. Diğer yandan biz, 40 yıldır AB kapısında beklerken yapmamız gerekenleri yapmamışız, gerekli yenilenmeyi sağlayamamışız. Bugün o sıkıntıları yaşıyoruz. Bu süreçte, ülke borç batağına saplanmış. Atatürk’ün cumhuriyetini demokratik cumhuriyet yapamamış bürokratik cumhuriyet yapmışız. Devlet hantal bir yapıya dönüşmüş. Bu hantal yapı bütçe açığına neden olmuş. Bütçe açığını kapatmak için de karşılıksız para basılmış ve borçlanmaya gidilmiş.” diye konuştu.

Sanayicinin önündeki en büyük engelin kayıt dışı olduğunu vurgulayan Coşkun, “Zamanında uygulanan yanlış politikalar sanayicimizi kayıt dışına zorlamıştır. Kayıt dışı ekonomi sosyal güvenceden yoksun kayıt dışı istihdamı ve haksız rekabeti doğurmuştur. Kayıt dışı istihdam yapan, diğer sanayicimize göre yüzde 40-50 oranında daha avantajlı oluyor. Ekonominin önündeki en büyük engel olan kayıt dışını ortadan kaldırmak için uğraşıyoruz.” dedi.

Sorunların çözümü için projelerin hazır olduğunu ifade eden Bakan Coşkun, önce halkı ilgilendiren konulara eğildiklerini belirtti. Coşkun, “Hatırlarsınız, sağlık, gıda ve eğitimde yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e indirdik. Sonra tekstili seçip ısrarla konfeksiyon ve deri sektöründe indirim yapmamızın nedeni ise kayıt dışının en çok bu alanlarda yaşanması. Vergi indirimi uygulaması, ur gibi yerleşmiş kayıt dışı sistemini ortadan kaldırmada başarılı olursa diğer sektörlerde de uygulayacağız. Diğer sektörleri de şu an inceliyoruz.” şeklinde konuştu.