Bakan Dinçer eczacılara son sözü söyledi

"TEB ile şartlarımızı yerine getirmeden anlaşma sağlayamayız'' ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ”Türk Eczacıları Birliği (TEB) itiraz etti. TEB ile şartlarımızı yerine getirmeden anlaşma sağlayamayız” dedi.

İSTİSMARLAR ARTTI

Bakan Dinçer, Kayseri’de partisinin düzenlediği İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, gerçekleştirdikleri sosyal güvenlik reformunun birçok Avrupa ülkesinde bile gerçekleştirilemediğini, bu konuda iddialı olduklarını söyledi. Dinçer, reform ile birlikte vatandaşın sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştığını, bu nedenle istismarların da arttığını kaydetti.

İstismarları ortadan kaldırmak için katkı payı uygulaması getirerek dengeyi sağladıklarını anlatan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vatandaşımız artık daha kolay sağlık hizmeti alır hale geldi. İlaçlarına kolay ulaşır oldu. 2002’de Türkiye’nin toplam ilaç harcaması 4 milyar lira iken 2009 sonunda 17 milyar lira oldu. Piyasadaki ilaçların yüzde 95’ini satın aldığımız için ilaç firmaları ile pazarlık yaptık. İlaç fiyatlarında yüzde 30 civarında indirim yaptırarak yılda 2.5 milyar lira tasarruf ettik. Ancak, Türk Eczacıları Birliği (TEB) itiraz etti. TEB ile şartlarımızı yerine getirmeden anlaşma sağlayamayız. TEB madem eczacıların karlılığını düşünüyor, ilk olarak bizimle yaptığı sözleşmeleri eczanelere satmaktan vazgeçmeli. Sıralı ilaç satışından komisyon almaktan vazgeçmeli. Kare kod sistemine geçmeyi kabul etmeli. Kare kod sistemi ile kayıt dışılığı önleyeceğiz. Promosyon olarak verilen veya yurt dışından getirilen ilaçlar satılamayacak. 6 bin eczane bu sisteme geçti. 15 Mayıstan itibaren tamamen bu sisteme geçeceğiz.”