Bakan Dinçer’in ‘intibak yasası’ çıkışı

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, emekli aylıklarının eşitlenmesi istemiyle açılan intibak davası dosyasının Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesi halinde doğacak maliyete dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, emekli aylıklarının eşitlenmesi istemiyle açılan intibak davası dosyasının Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine ilişkin, ”Anayasa Mahkemesi bunu iptal ederse yeni bir düzenleme gerekecek, ancak bunun kamuya oldukça önemli bir maliyeti var” dedi.

Dinçer, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak amacıyla geldiği Kütahya’da, Valiliği ziyaret etti.

Valilik girişinde karşılanan ve Şeref Defterini imzalayan Dinçer, daha sonra Vali Şükrü Kocatepe’den kentte yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Dinçer, bir gazetecinin sorusu üzerine, Ankara 5. İş Mahkemesinin 2000 yılından önce ve sonra emekli olanların maaşlarında ”Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırılık” yönündeki kararla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı bekleyeceklerini bildirdi.

Bu konunun 2000 yılında çıkan bir kanunla ilgili olduğunu ifade eden Dinçer, 2000’den sonra emeklilerin maaşları hesaplanırken gelişme endeksinin de belirli bir oranda maaşlara yansıtılmasına yönelik bir düzenleme yapıldığını anımsattı.

Dinçer, bu düzenlemeden önce enflasyon oranlarında artış söz konusu olduğundan bu farklılığın 2000 yılından önce emekli olanların aldığı maaşlarla 2000 yılından sonra emekli olanların maaşları arasında fark oluştuğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

”Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanun neyi emrediyorsa onu yapıyor. Dolayısıyla 2000 yılından sonra yapılan uygulamalarla ilgili bizim kurumsal anlamda herhangi bir tasarrufumuz olmadı. Anayasa Mahkemesi bunu iptal ederse yeni bir düzenleme gerekecek, ancak bunun kamuya oldukça önemli bir maliyeti var. Hesaplamalarımıza göre bunun yaklaşık 8 milyar liraya yakın bir maliyeti olacak. Tabi bundan sonra yıldan yıla bu harcamanın devam edeceğini var sayarsak ülkemize önemli oranda bir yük getireceği çok açık.”

Bu yıl emekli maaşlarına yapılan iyileştirmeden önce intibakla ilgili çalışma yürüttüklerini hatırlatan Dinçer, kamuya çok büyük bir maliyet oluşturduğundan bundan vazgeçtiklerini anlattı.

Dinçer, ”Belki intibakın tamamını oluşturmuyor olsa da yine ciddi anlamda yük getirecek bir sonuç doğuracak. Emekli maaşlarıyla ilgili düzenleme konusunda Anayasa Mahkemesi ve hükümet ile TBMM’nin o yönde vereceği kararları bekleyeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra Vali Kocatepe, Dinçer’e porselen vazo ve fincan takımı hediye etti.

-DİĞER KURUM VE KURULUŞLARA ZİYARETLER-

Bakan Dinçer, SGK İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Müdürü Kenan Şenol’dan kurumda yürütülen hizmetler konusunda bilgi aldı.

Dinçer, kurum yöneticileriyle basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya’da geçen yıl küresel ekonomik krize rağmen oldukça iyi performans gösterildiğini kaydetti.

”Kütahya’ya gelmek moralimizi düzeltti” diyen Dinçer, şöyle devam etti:

”Burada iktisadi anlamda herhangi bir küçülme söz konusu olmadığı gibi işsizlik oranlarında herhangi bir değişiklik olmamış. Geçen yıl tüm Türkiye’de işsizlik ortalaması yüzde 14 civarındayken Kütahya’da yüzde 6.5 civarında bir işsizlik görünüyor. Geçen yıl Kütahya’da yaklaşık 54 eğitim programı açılmış ve bunlara 1033 kişi dahil olmuş. 2010 yılında da 60’a yakın bir eğitim programı planlanıyor ve 2 bin 500’e yakın insanın eğitilmesi için çaba sarf edilecek. Toplum Yararına Çalışma Programında geçen yıl 490 kişi istihdam edilmiş, bu yıl ise 650 kişi istihdam edilecek. Kısa çalışma ödeneği için çok fazla müracaat eden olmamış. Geçen yıl sadece 15 firma bize bu ödenek için müracaatta bulunmuş, 330 işçiye 181 bin 500 lira ödeme yapmışız. İş-Kur aracılığıyla geçen yıl Kütahya’ya 3 milyon 700 bin lira kaynak aktarmışız, bu yıl ise 4 milyon 606 bin lira aktaracağız. Teşvik Yasası kapsamında geçen yıl Kütahya’ya 173 milyon liralık bir destek sağlanmış.”

Dinçer’e burada SGK İl Müdürlüğü adına Vali Kocatepe tarafından üzerinde fotoğrafı bulunan çini tabak verildi.

Bakan Dinçer, belediye, Bölge Çalışma Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü ve AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret etti.

Bu arada, Dinçer, dönemin Kütahya Mutasarrıfı Ahmet Fuad Paşa tarafından 1902 yılında yaptırılan ve 1981’e kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan, günümüzde Kütahya Adalet Sarayı niteliğiyle hizmet veren tarihi binayı gezdi. Cumhuriyet Savcısı Göksel Yıldırım, binanın özelliklerine ilişkin Dinçer’e bilgi verdi.

Dinçer’in ziyaret ve incelemelerinde, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Hasan Fehmi Kinay, Hüsnü Ordu, Soner Aksoy ve İsmail Hakkı Biçer de hazır bulundu.