Bakan Eker çalışmalar hakkında bilgi verdi

Çin'in başkenti Pekin'de dün başlayan Kuş Gribinin Önlenmesi ve Kontrolü İçin Fon Oluşturma Uluslararası Konferansı'nın bakanlar toplantısında konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, dünyaya kuş gribi mesajı verdi.

Çin Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile Dünya Bankası’nın düzenlediği konferansın öğleden sonraki basına kapalı olarak yapılan Taahhütler Bölümü oturumunda konuşan Bakan Eker, şu anda hiç bir ülkenin kuş gribinden muaf dolmadığını ve tüm dünyanın risk altında olduğunu belirterek, Türkiye’de kuş gribi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bakan Eker, tavukçuluk sektöründe entegre üretim sistemi uygulayan işletmelerde kuş gribi vakası görülmediğini, bu vakalara daha çok göçmen kuşlarla temas halinde olan açık köy tavukçuluğu işletmelerinde rastlanıldığını vurguladı.

Eker, Manyas’ta görülen kuş gribi vakalarından başarıyla çıktıklarını ancak her türlü tedbirler alınmasına rağmen, 27 aralık 2005 tarihinden itibaren Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yeniden kuş gribi vakalarına rastlanıldığını hatırlattı.

Son günlerdeki vakalarla Türkiye’nin bu konuda yapması gereken her şeyi yaptığını anlatan Bakan Eker şöyle konuştu: ”Bu çerçevede, kuş gribi görülen yerler öncelikle karantina altına alınarak bölgeye her türlü hayvan girişi ve çıkışı engellenmekte, risk altındaki bütün kanatlı hayvanlar itlaf edilmekte, nakil araçlarının geçişine ancak dezenfekte edildikten sonra izin verilmektedir. Kanatlı hayvanların itlaf edilmesi çalışmaları halen sürmekte olup, bu uygulamaya hastalık tamamen ortadan kalkıncaya kadar devam edilecektir. ”

Bakan Eker yapılan çalışmaları anlatırken, ”İtlaf edilen kanatlı hayvanların bedelleri üreticiye hemen ödenmektedir. Sektörde çalışanlar üzerindeki ekonomik sonuçları düşünülerek, bu uygulama, hastalıkla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.” dedi.

”İnsan vakalarına ilişkin olarak da, kanatlı hayvanlarla temas ettiklerinden şüphelenilen şahıslardan alınan kan örnekleri çeşitli sağlık kurumlarında test edilmekte, olası, muhtemel ve teyit edilmiş vakalar gözlem altına alınmakta ve bu hastalar için enfeksiyon kontrol önlemleri uygulanmaktadır. Şu anda 115 bin kutu Tamiflu adlı ilaç bulunmakta olup, bu ilacın takviye edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuşan Eker, ”Ayrıca, yüksek risk altındaki bölgelerde enfeksiyonu kontrol altında tutmak için ayrı konsültasyon ofisleri kurulmuştur. Amacımız, hastalığın kuşlardan kümes hayvanlarına, onlardan da insana geçmesini önlemektir. ” dedi

Bakan Eker, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca özellikle kuş gribi vakalarının rastlandığı bölgelerdeki hastanelerin tıbbi gereç, ilaç ve doktor yönünden takviyesi yapıldığını ve Çevre ve Orman bakanlığında yabani hayvan avcılığının da yasaklandığını ifade etti.

– ŞEFFAF OLUNMALI, FON ARTTIRILMALI-

”Kuş gribi, eşgüdüm içinde uluslararası bir mücadele ve pandemi planının etkin olarak uygulanmasını gerektirmektedir. Ülkeler kuş gribi ile ilgili olarak yeterli bütçe ayırmalı ve komşu ülkelerle işbirliği yapmalıdır.” diyen Eker, hastalık görülen ülkelerin, kanatlı hayvan sektörünün olumsuz etkileneceği düşüncesiyle gereken ihbarı yapmaktan kaçınmamaları gerektiğini ve uluslararası salgın hayvan hastalıkları ofisi, Dünya Sağlık Örgütü ve ilgili kuruluşlara gecikmeden bildirim yapılması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Eker, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım teşkilatı (FAO), Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların, kuş gribine karşı hazırlanacak projelerin acilen uygulanması için daha fazla fon tahsis etmeleri gerektiğine de dikkat çekti.

Tarım Bakanı Eker, kuş gribi ile mücadele için dünya çapında sürdürülebilir bir işbirliği ve uluslararası bilinçlenmeyi çok önemli bulduklarını belirterek, ”Kuş gribine ilişkin her türlü bilgi ve veriyi saydam bir biçimde ilgili uluslararası kuruluşlarla paylaştığımızı ve buna karşı alınacak her türlü önlem konusunda gerek ülkem ve gerek hükümetimin hazır olduğunu ifade ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.