Bakan Eker; ‘Olayları çıkaran Diyarbakırlı olamaz’

Diyarbakırlı Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'daki olaylar için yaptığı değerlendirmede "Bu olayları çıkaran Diyarbakırlı olamaz" dedi.

İncelemeler sırasında gazetecilerin Diyarbakır’daki olaylarla ilgili sorularını cevaplayan “Bu olayları çıkaranlar Diyarbakırlı olamaz” diyerek olaylara tepki gösterdi.

Diyarbakır’ın son 4 günde yaşadığı olayları hakketmediğini dile getiren Bakan Eker, şunları söyledi: “Olayları çıkaran, sokaklara çıkan birkaç yüz kişiydi. Sokağa çıkan veya çıkartılanlar Diyarbakırlı değildi. Bu olayları çıkaranlar Diyarbakırlı olamaz. Diyarbakırlılar çok daha geniş kitlelerdir ve sessiz bir çoğunluk var. Bu sessiz çoğunluk Diyarbakır için üzülüyor. Demokratik taleplerin, hak ve özgürlük alanlarının büyümesi için şiddet ve terörün bitmesi gerekir.”

Olayların son yıllarda bölge ve Diyarbakır’ın oluşan huzur ve güven imajını zedelediğinin de altını çizen Bakan Eker, olayların etkilerinin en kısa zamanda giderilmesi için çalışacaklarını belirtti.

Diyarbakır işsizlik ve altyapı gibi önemli sorunlarını hatırlatan Tarım Bakanı Eker, “Öncelikle bu sorunların atlatılması için huzur, güven ve barış ortamının oluşması lazım. Bunların olmadığı molotofkokteyli, taşların atıldığı bir yerde tabiî ki herhangi bir çalışma yapmak zordur. Bu yüzden şiddet olaylarına tevessül etmemek lazım” diye konuştu.

Diyarbakır esnafının olaylarda demokratik bir olgunluk sergilediğini de aktaran Eker, mağdur esnafın zararlarının karşılanacağı sözünü verdi.

Son olarak herkesi sağduyu ve sükunete davet eden Tarım Bakanı Eker, huzur ve güven ortamı için şiddet olaylarına prim verilmemesi gerektiğini kaydetti.