Bakan Eker: Tarımda kuraklık yok

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarıma desteklerin devam ettiğini belirterek, ''Türkiye'de tarımda kuraklık yok'' dedi.

Eker, Devlet Su İşleri Konferans Salonunda yapılan AK Parti Edirne Divan toplantısında, mevsimsel olarak şu ana kadar tarımsal kuraklığın olmadığını belirterek, ”Eğer ilkbaharda yeterli yağış alınırsa, tarımda kuraklık yaşamayacağız. Şu ana da Türkiye’de tarımda kuraklık yok” diye konuştu.

İnsan hafızasının zaman zaman yenilenmesi gerektiğini ifade eden Eker, AK Parti olarak yaptıklarını gururla, her zaman anlatarak hafızaları yenilemek gerektiğini belirtti.

AK Partinin milletin arzusuyla kurulmuş bir parti olduğunu bildiren Eker, milletin emaneti AK Partiye verdiğini ve AK Partinin de bu emanete sahip çıkarak, Türkiye’nin sorunlarına el koyduğunu kaydetti.

AK Partinin iktidara gelmesi sürecine kadar bir çok köyün yolunun, suyunun olmadığını belirten Eker, şunları söyledi:
”Birçok köyün suyu, yolu, elektriği yoktu. Hükümetimiz döneminde KÖYDES’e ayırdığımız 2,3 milyar YTL’lik kaynakla bu gün suyu, yolu, elektriği olmayan köyümüz kalmamıştır.” Türkiye’de AK Parti hükümeti döneminde tarımda artış kaydedildiğini ifade eden Eker, ”2006 yılında tarım üretim değeri 38 milyar dolar oldu. AK Parti hükümeti öncesine baktığımızda, bugün tarımda gelişme yüzde 85 artmıştır. Buğday, süt, meyve ve sebzede verim kat kat artmıştır” dedi.

TÜRKİYE’DE TARIM KANUNUNU BİZ ÇIKARTTIK
Türkiye’nin tarımına verilen değerin AK Parti hükümeti döneminde arttığını belirten Eker, Türkiye’de Tarım Kanunun AK Parti tarafından çıkarıldığını söyledi.

Bundan sonra oy avcılığı güdülmemesi için Tarım Kanununu çıkardıklarını anlatan Eker, ”Bizden önce Tarım Kanunu yoktu. Tarımla ilgili, seçim yaklaşıyorsa Bakanlar Kurulu toplanarak, çiftçiye destek veriliyordu, seçim yoksa destek verilmiyordu. Biz buna son verdik. Bundan sonra kanun da ne yazıyorsa ona göre destekleme yapılacak. Çiftçiyi, milleti kandırma olayını kaldırıp tarımla ilgili 8 temel kanun çıkardık” değerlendirmesinde bulundu.

Eker, bu yıl iki önemli seçimin gerçekleştirileceğini ve Cumhurbaşkanı bu meclisin seçeceğini bildirdi.

Suikast ihbarı ile ilgili bir soru üzerine de Eker, ”Suikast ihbarı vardı, olayla ilgili tutuklamalar var. Ama gördüğünüz gibi ben çok rahatım” yanıtını verdi.