Bakan Eker Türkiye’nin ilk akrep ve yılan serumu üretecek tesisi inceledi

Bakan Eker, Adıyaman Valisi Halil Işık ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan Vetal Serum Üretimi Limited Şirketi'nin, akrep ve yılan serumu üretmek için 5 milyon dolar harcayarak yaptığı tesiste incelemelerde bulundu.

Ortadoğu ve Avrupa’ya akrep serumu ihraç edecek olan Vetal Fabrikası ilk defa kapılarını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e açtı. Üretime geçmeye hazırlanan Türkiye’nin ilk akrep ve yılan serumu fabrikasında incelemeler yapan Bakan Eker, fabrikanın Adıyaman ve Türkiye için önemli bir yatırım olduğunu, bu sektördeki ilk ve tek yatırıma imza atıldıldığını söyledi.

Bakan Eker, “Bu tesis Türkiye’de bir ilk. Üretime başladığı zaman sadece Türkiye değil, Ortadoğu ve Avrupa’ya da akrep ve yılan serumu ihracatı yapacak. Yüksek teknolojiyle üretim yapacak bu tesisle gurur duyuyorum” dedi.

Fabrikanın sahibi Abdullah Tutak’dan bilgi alan Bakan Eker, “Kullanılan teknolojiyi yakından görmek imkanımız oldu. Avrupa ve Dünya standartlarında bir tesis. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer referans kuruluşların devamlı denetimine tabidir. Ben başarılar diliyorum. Hem Türkiye’ye hem de Adıyaman için hayırlı olsun” diye konuştu.