Bakan Elvan: Çanakkale Köprüsü’ne demiryolu düşünüyoruz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Atatürk Havalimanı'nda park alanı genişletme çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Atatürk Havalimanı’nda park alanı genişletme çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulundu. 3. havalimanı çalışmalarında bir sorun olmadığına vurgu yapan Elvan, “Çanakkale Boğazı’nı da köprü ile geçeceğiz. Bunla ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Aslında projemiz tamamlanmış idi. Ancak ben arkadaşlarıma ‘Burada ileride bir demiryolu hattına ihtiyacımız olabilir. Dolayısıyla proje üzerinde, köprü üzerinde bir demiryolu da olsun’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Bakan Lütfi Elvan, Atatürk Havalimanı uçak park alanında incelemelerde bulundu. Atatürk Havalimanı’na DHMI’ye ait jet ile gelen Bakan Elvan’a Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ile Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil de eşlik etti. Birdal ve Kotil’den bilgi alan Bakan Elvan, “Şu an bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri olan park yeri, yani apron problemini önemli ölçüde çözmüş olacağız. Şu an 26 uçak için ilave apron alanı sağlanmış durumda. Biliyorsunuz toplam uçak kapasitemiz, apron için 101 uçağa hizmet verebilecek durumdaydı. 26 ilave yapıyoruz. Bunun toplamı 43 olacak. Dolayısıyla kış aylarında gecikmeler ve ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Zaman zaman seferlerin iptali, gecikmelere neden olan uçuşlar sözkonusu oluyordu. Artık bu sıkıntıları yaşamayacağız.” diye konuştu.

Elvan, daha sonra bu park alanından ilk yolcu taşıyan bir uçağın yolcularını da bizzat karşıladı. Bakan Elvan tarafından karşılanan yolcular, daha sonra Cenevre’ye hareket etti.

İncelemelerinin ardından Bakan Elvan, basın açıklaması yaptı. Atatürk Havalimanı’nın, dünyadaki tüm havalimanları arasında ilk 15 içine girdiğini ve 13’üncü sıraya kadar yükseldiğini belirten Elvan, 40 saniyede bir uçak iniş ve kalkışının yaşandığını söyledi. Park alanı genişletme çalışmaları hakkında rakamsal bilgileri paylaşan Bakan Elvan, “Bu, özellikle uçaklardaki gecikmelerin önüne ciddi bir şekilde geçecek. Zaman zaman seferlerin iptaline neden olan hususlar olabiliyordu. Yer probleminden dolayı, apronda yaşanan sıkıntılardan dolayı seferlerin iptali sözkonusu olabiliyor. Bundan sonra artık bu tip iptallerle, gecikmelerle karşı karşıya kalmayacağız. Sadece bu 26 uçaklık orta halli ve büyük gövdeli uçakların park etmesine yönelik 26 uçaklık apronla yetinmeyeceğiz.” dedi.

Toplam 267 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Bakan ELvan, “Bu yatırımımız özellikle Atatürk Havalimanı kapasitesinin artırılmasına ciddi katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Türkiye’de havacılık sektörünün büyüme hızının çift haneli rakamlara ulaştığını belirten Bakan Elvan, “Bu büyüme performansına devam edeceğiz. Tüm gelişmeler, tüm simülasyonlar, tüm yapılan teknik çalışmalar da bunu gösteriyor, bizim olmazsa olmazımız, üçüncü havalimanıdır. Mutlaka 3. havalimanını inşa etmek zorundayız. 3. havalimanımızın inşa edilmesi, buraların atıl kalacağı anlamına kesinlikle gelmemelidir.” ifadelerine yer verdi.

Her vatandaşın 3. havalimanı ile gurur duyması gerektiğini belirten Bakan Lütfi Elvan, şunları söyledi: “Her bir medya kuruluşumuzun, her bir sivil toplum kuruluşumuzun ve bu ülkenin her bireyinin onur duyacağı, gurur duyacağı bir yatırımdır. Türkiye’nin gerçekten bu bölgede hem bölgesel bir güç hem de küresel bir güç olması açısından hem de havacılık sektörüne sağlayacağı katkı açısından.”

3. havalimanının yeri konusunda da bilgilendirme yapan Bakan Elvan, “Orayı görenler gördü. Sizler de görmüşsünüzdür. Bir bataklık konumunda. Onlarca çukur. Yıllarca orada kömür madenciliği yapıldı. Kimin sesi çıktı bugüne kadar? Henginiz tepki gösterdiniz? Kimler tepki gösterdi? Yıllarca oralar oyuldu. Bataklık haline dönüştü. İşte biz bu bataklığı gerçek anlamda ülkenin yararına sunuyoruz. Yaptığımız şey bu. Birçok yeri inanın girilemeyecek konumdaydı. Oralar bir düzene sokulacak ve bir anlamda hem istanbul’un hem ülkemizin hem de tüm dünyanın hizmetine sunulacak bir havalimanı olacak.” diye konuştu.

Bakan Elvan, 3. havalimanı yerinin değiştirilmesinin kesinlikle sözkonusu olmadığını dile getirdi. Elvan, “Yoğun bir çalışma sözkonusu. Burada herhangi bir sıkıntımız yok. Ancak her zaman olduğu gibi bizim havaalanı yapmamızdan rahatsız olanlar olacaktır.” dedi.

Çanakkale Boğazı için düşünülen köprü projesi ile ilgili son gelişmeler hakkında da bilgi veren Bakan Elvan, “Çanakkale Boğazını da köprü ile geçeceğiz. Bunla ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Aslında projemiz tamamlanmış idi. Ancak ben arkadaşlarıma ‘Burada ileride bir demiryolu hattına ihtiyacımız olabilir. Dolayısıyla proje üzerinde, köprü üzerinde bir demiryolu da olsun’ dedim. Bu çerçevede arkadaşlarımız projeyi revize ediyorlar. Yani bir demiryolu hattını da açıkcası Çanakkale Köprüsü üzerinden geçirmek istiyoruz. Nasıl otoyolla Marmara bölgesini bir ring halinde çevrelemişsek benzer şekilde hızlı trenle de Marmara Bölgesi’ni de bir ring şeklinde çevrelemek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Elvan, açıklamalarının ardından Havalimanı muhabirlerinin Dış Hatlar Gidiş Terminalinde bulunan basın odasını da ziyaret ederek bir süre basın mensupları ile sohbet etti. CİHAN