Bakan Ergin muhalefet turundaydı

Taş atan çocuklarla ilgili yasa tasarısını muhalefet partileriyle görüştü.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, taş atan çocuklarla ilgili yasa tasarısına ilişkin görüş almak üzere muhalefet partilerini ziyaret etti.

Ergin ilk görüşmesinin ardından CHP’lilerin tereddütlerini dinlediğini ancak ortada olumlu bir hava olduğunu açıkladı: “CHP’liler yeniden düzenlemeye ilişkin tereddütleri olduğunu belirttiler. Biz bunları not ettik, bunlara ilişkin değerlendirmeleri yapacağız. Bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra bunu meclise getirme konusunda olumlu bir hava oluştu. CHP’nin bir maddeye itirazları var. Bu tasarı içerisinde çocuk adalet sistemine ilişkin düzenlemeler çok önemli. Bu turun neticesinde oluşacak tabloya göre TBMM Adalet Komisyonu’nda bu tasarının ele alınmasını sağlayacağız.Çocuk ıslahevleri konusunda yeni bir çalışma da yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız.”

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ise şu açıklamada bulundu: “CHP olarak terörle mücadeleyi zaafa uğratacak hiçbir grişime izin vermeyeceğimizi ve tasarının içinde yer alan ve Öcalan’ın yeniden yargılanma ihtimalini yaratan düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasını, taş atan çocuklarla ilgili tasarının görüşülebileceğini ifade ettik.”

Ergin BDP’yi ziyaret sonrası da tasarıyla ilgili eleştirileri not ettiklerini ve bunları değerlendireceklerini açıkladı. BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata ise yaptığı açıklamada, toplumun bir kesimi tarafından “Taş atan çocuklar” bir kesimi tarafından suça bulaştırılan çocuklar olarak nitelendirilen Terörle Mücadele Yasası mağduru çocuklarla ilgili tasarının yeniden komisyon gündemine gelmesini önemsediklerini kaydetti. Çocuklarla ilgili kısa sürede toplumun değişik kesimleri tarafından toplumsal muhalefet ve vicdan hareketi başlatıldığını, hükümetin de bu muhalefeti gördüğünü belirterek Bakan Ergin’le yaptıkları görüşmede, “Kısmi iyileştirmelerin toplumun değişik kesimlerinin talepleri karşısında yetersiz kaldığı, mevcut örgütlerin,değişik hukuk otoritelerinin ve baroların’ önerilerinin alınması gerektiğini söylediklerini bildirdi. Ata, CHP’nin tasarıya “Öcalan’a yeniden yargılama yolunu açacağı’ gerekçesiyle karşı çıktığının hatırlatılması ve BDP’nin bu konudaki görüşünün sorulması üzerine, “Kişiye özel yasa çıkarılamayacağı Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ceza hukukumuzun temel prensiplerinden biridir. Çocuklarla ilgili yasamız gündemdeyken bu tür polemiklere çekilmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

Ergin MHP’ye ziyareti sonrasında da benzer açıklamalarda bulundu.
MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise hükümetin kendilerine verdiği dosya üzerinde çalışmalar yaptıktan sonra partinin düşüncesini açıklayacağını söyledi. Şandır, “Bu bir toplumsal soruna dönüşmeden gereken tedbirleri almak iktidarın sorumluluğundadır. Yasama olarak parti olarak, parlamento olarak her parti buna katkı vermek durumundadır. MHP olarak biz bu konuda Sayın Bakan’ın getirdiği dosya üzerinde bir çalışma yapacağız. Bizim bu konuda söylenmiş sözlerimiz var, daha önceden yapmış olduğumuz tekliflerimiz var. Bu teklifleri de hükümete sunacağız. Sonuç olarak ülkemizin yeniden ve yeni bir gerginliğin içerisine düşmemelidir ve bu çocuklar yalnızca cezalandırılmamalı, bu çocuklar topluma yeniden kazandırılmalıdır. Bu amaçla doğru bir düzenleme yapılmasını arzu etmekteyiz” dedi. Bir gazetecinin Tasarıda yer alan 312. madde ile Öcalan’ın yeniden yargılanmasının yolunun açılacağı iddialara yönelik bir itirazlarının olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Şandır, “Dosyayı aldık, dosya üzerinde çalışacağız” dedi.