Bakan Eroğlu uyardı: Önümüzdeki 6 gün orman yangınları açısından riskli

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin güney, batı ve Marmara bölgelerinin perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin güney, batı ve Marmara bölgelerinin perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını söyledi. Eroğlu, “Orman yangınlarına sebebiyet verenlerden zarar tazmin edilecek.” dedi.

    Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini, ayrıca orman yangınlarının yüzde 90’ının insan hatasından kaynaklandığını ifade eden Bakan Eroğlu, “Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu yüzden hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

    VALİLİKLER UYARILDI

    Veysel Eroğlu, orman yangınlarına sebebiyet verenlerle alakalı valiliklere genelge gönderildiğini de belirterek “Orman yangınlarına sebebiyet verenler tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyideler uygulanacak ve meydana gelen zarar kendilerinden tazmin edilecek.” dedi.

    Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre Türkiye’nin güney, batı ve Marmara bölgelerinde perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını ifade eden Eroğlu, orman yangınları ile mücadele konusunda kamuoyunun tekrar uyarılması ihtiyacı duyulduğunun altını çizdi. Bu kapsamda orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması noktasında orman teşkilatına talimat verdim. Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın, ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattını arayarak orman teşkilatına haber vermesi yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ediyor.”