Bakan genelgesine ögretmenler ‘acil’le cevap verecek

DIYARBAKIR - Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik ögretmenlerin is birakmamasi için "Özel" ibareli genelge yayinladi.

24 Kasim Ögretmenler Günü ve sonrasi bir dizi eylem gerçeklestirecek olan egitim sendikalarinin bu hareketine karsilik, Milli Egitim Bakanligi “Özel” ibareli bir genelge yayinladi.

Bakan Hüseyin Çelik’in altinda imzasi bulunan genelgeler 81 il valiligine ulastirildi. Milli Egitim Müdürlükleri araciligiyla bir çok okullarda toplantilar yapilarak, genelgeler okul idarecileri tarafindan ögretmenlere duyuruldu.

Bakan Hüseyin Çelik’in ögretmenler günü ile ilgili temennilerinin de bulundugu genelgede eylemlerle ilgili olarak sunlara yer veriyor: “Egitim – ögrnetim ve bilim is kolunda faaliyet gösteren bazi sendikalarin üyelerine, 24 Kasim Ögretmenler Günü’nü kapsayan hafta içerisinde is birakma, toplu olarak ise gelmeme, viziteye çikma vb. eylemlere katilmalari yönünde telkinlerde bulunduklari haberleri basina yansimistir.

Ögretmenler arasinda birlik, beraberlik ve dayanisma duygularinin gelistirilmesi mesleki ve egitime iliskin sorunlarin tartisilmasi ve buna iliskin çözüm yollarinin arastirilmasi, herseyden önemlisi, ögretmenlerle toplum arasinda var olan duygusal bagin daha da güçlendirilmesi amaciyla kutlanmakta olan ‘Ögretmenler Günü’nün bu tür eylemlerle amacindan uzaklastirilmis olacagi açiktir. Ayrica bu durum toplum barisi ve mutabakat arayislarini zedeleyecegi, çocuk ve gençlerimizin egitim ortamindan uzaklastirilmasi ve ögretmenlerimizin yasa hükümleri ile karsi karsiya gelmesi gibi, egitim ögretim sürecini yakindan ilgilendiren sorunlari da beraberinde getirecegi açiktir.”

Ayrica genelgede Bakan Çelik, bazi yönetici ve ögretmenlerin gerek okul içinde gerekse okul disinda bireysel ya da toplu olarak bir takim izinsiz sosyal ve siyasi içerikli eylemlere katildiklarini ve bunun egitim kurumlarina zarar verdigini bildirdi.

Çelik, bu durumun az da olsa ögretmen, veli ve ögrenciler arasindaki mevcut huzur ve güven ortamini zedeleyen davranislarin meydana gelmesine yol açtigini bildiren genelgede son olarak, “Bu tür olaylara meydan verilmemesi ögretmenlerin toplu halde veya birey olarak okul disinda yahpilan izinsiz gösteri ve protesto eylemlerine katilarak okullarimizdaki hosgörü ortaminin zedelenmemesi ve egitim kurumlarimizin toplumsal olaylardan olumsuz etkilenmemeleri bakimindan; milli egitim müdürlüklerince bu tür eylemlere katilan ya da katilma egiliminde bulunabilecek yönetici ve ögretmenlerimizle yakindan ilgilenilerek gerekli uyari telkin ve dogru bilgilendirilmelerin yapilmasi gerekmektedir” yer aldi.

Bakan Çelik’in genelgesi disinda toplanti yapilan okullarda 24 ve 25 Kasim’da ögretmenlerin is birakma eylemi yapamamasi için ögretmenlere sevk verilmeyecegi iddia edildi.

Okul idarecilerinin, acil hasta oldugu gözlemlenmeyen ögretmenlere sevk verilmeyecegi iddia edilirken, sendikalara üye olan ögretmenlerin de buna karsilik herhangi bir idari veya hukuksal yaptirima ugramamak için hastanelerin “ACIL” servisinden giris yaparak eylemlerini gerçeklestirecekleri ögrenildi.

“Ögretmenler Günü’nü kapsayan hafta boyunca Egitim – Sen çesitli protestolar ve is birakma eylemleri gerçeklestirmeyi planliyor. Yarin Istanbul’dan Ankara’ya ögretmenler yürüyüsüyle baslayacak eylemler, cuma günü Türkiye genelinde egitim ve bilim hizmeti üretmeme sevk alarak gerçeklestirilecek ve alanlara çikmamayi ve son olarak cumartesi günü de Türkiye’nin dört bir katilimin beklendigi Ankara’daki eylemi gerçeklestirmeyi planliyor. Diger sendikalar da çesitli eylem plani içinde.