Bakan Gül; BOP bölgeye barış getirecek

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İspanya’ya yaptığı 3 günlük resmi ziyaretin son gününü Barcelona’ya ayırdı.

Kravat takmamayı tercih eden Gül’e, turistler de yakın ilgi gösterdi. Gül, Barcelona ziyaretini öğle yemeğiyle noktaladı.
ANKARA- CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesini cevaplayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Büyük Orta Doğu Projesi”ni (BOP) övdü. Komşu ülkelerdeki reform girişimlerinin, BOP’un gündeme gelmesinden önce iç dinamiklerle başladığını belirten Gül, “Bu girişimlerin olumlu sonuçlar vererek, daha demokratik, hür, barışçı, istikrarlı, iyi yönetilen ve ekonomik bakımdan daha müreffeh bir Orta Doğu’ya doğru yol alınması, bölgeye yönelik dış politika yaklaşımlarımızın temel hedefidir” dedi.

Stratejik ortak değiliz
BOP başlığı altında yürütülen çalışmaların, bölge ülkelerine siyasi veya askeri açıdan bir müdahale öngörmediğini vurgulayan Bakan Gül, stratejik ortaklık gibi bir kavramın da söz konusu olmadığını ifade etti. Gül, projede dikkate alınması gereken ana ilkeleri şöyle sıraladı:
* Değişim ve reform çabaları öncelikle bölgenin kendi iç dinamiklerinden beslenmelidir.
* Bölgeye yönelik tek bir reform şablonu oluşturulamayacağı gibi, her ülkenin kendi hassasiyetlerini dikkate almayan bir yaklaşım da başarılı olamayacaktır.
* Zorlamadan kaçınılması, ‘olmazsa olmaz’ bir şarttır. Demokratikleşme bir süreçtir ve farklı ülkelerde, farklı hızlarda ilerlemesi beklenmelidir.
* Bölge ülkeleri projenin ortak sahibi olmalıdır.
* Gönüllülük esas olmalı. İsteyen her ülkenin katılmasına imkan veren bir yaklaşım benimsenmelidir.
* Reform çabalarının başarılı olabilmesi isteniyorsa, başta Filistin-İsrail ihtilafı olmak üzere bölgesel meselelerin göz ardı edilmemelidir.