Bakan Gül; ‘Semdinli’deki olay karanlik kalmayacak’

ANKARA - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Gül, Semdinli'deki gelismelerden hükümetin de rahatsizlik duydugunu söyledi.

Behreyn’e hareketinden önce Ankara Esenboga Havaalani’nda gazetecilerin sorularini cevaplayan Abdullah Gül, eskiden bu tür olaylarin karanlikta kaldigini ancak bu gün bu tür olaylarin neticesi ne olursa olsun ortaya çikarilacagini bildirdi. Avrupa ülkelerinden bu konuda bir mesaj gelip gelmedigine iliskin bir soru üzerine Abdullah Gül, “Hayir ordan bir mesaj gelmesine gerek yok. Bizim için önemli olan bizim ülkemizde olan bitendir. Bu herseyden önce bizi ilgilendirir. Olabilir, büyük bir ülkede yanlisliklar da yapilabilir, kanunsuzluklar da olabilir. Önemli olan sonunda bunlarin üstesinden gelmektir. Olaylari açiga kavusturup karisanlar varsa cezalarini vermektir” dedi. Hükümetin bu konudaki tavrinin çok açik oldugunu söyleyen Gül, Basbakan Erdogan’in gerekli görüsmeleri yapip kesin talimatini verdigini ifade etti. Abdullah Gül, “Türkiye eski Türkiye degildir. Bunu herkes bilsin” diye konustu.

Bir gazetecinin AIHM’nin aldigi karardan sonra türban konusunun gündemden kalktigi, bundan sonra düzenleme yapilamayacagi yönündeki yorumlari hatirlatmasi üzerine Abdullah Gül, “Ileride görürsünüz, yapilir mi, yapilmaz mi?” diye konustu.

Bu konunun bir turnusol kagidi gibi, kimin ayrimciligi, kimin yasakçiligi savundugu, kimin çagdas olma yolunda çalistigi gösterdigini belirten Abdullah Gül, önemli olanin çagdaslik, demokrasi, seffaflik, hesap verilebilirlilik, hukukun üstünlügü, en bireysel hak ve özgürlüklerin teminat altina alinmasi oldugunu bildirdi. Gül, hükümetin yasaklari kaldirmakta kararli oldugunu dile getirdi.