Bakan Gül sert ve açık konuştu!

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin'de seçimleri kazanan Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Meşal'in Türkiye'ye davet edilmesini eleştirenleri, 'Türkiye'nin gücünü görmeyen, tarih bilinci olmayan kişiler' olarak değerlendirdi.

Filistin ile ben ilgilenmeyeceğim de kim ilgilenecek. Filistin’in, İsrail’in tapu kayıtları hala benim elimde. Arap dünyasının kendi arasında bir sorun olduğunda, İsrail’in Arap dünyasında bir sorun olduğunda başvuracakları yer İstanbul, benim arşivlerim.” diyen Gül, Meşal’in ziyaretinin magazin boyutu üzerinde durulduğunu, ancak önemli olanın ziyarette neler konuşulduğu ve ne tavsiyelerde bulunulduğu olduğunu kaydetti.
AK Parti Çubuk İlçe Kongresi, Çubuk Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı. Kongreye, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı. Burada bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Filistin seçimlerini kazanan Hamas yetkililerinin Türkiye’ye davet edilmesinin bazı çevreler tarafından eleştirildiğini belirterek, bu kesimlerin Türkiye’nin gücünü farkedemeyen çevreler olduğunu söyledi. Türkiye’nin gücünün Arap dünyasından, Amerika’dan, Avrupa ülkelerinden daha iyi göründüğünü vurgulayan Abdullah Gül, Türkiye’nin Filistin ile ilgilenmesinin gücünün ve tarih bilincinin bir gereği olduğunu kaydetti. Türk basınının ve bazı siyasetçilerin bu konuda birçok yanlış yorumlarda bulunduğunu, bu yorumları anlamanın mümkün olmadığını dile getiren Gül, ziyareti eleştiren kişileri, ‘Türkiye’nin gücünü görmeyen ve tarih bilinci olmayan kişiler’ olarak niteledi. Gül, “Türkiye barış için birçok tavsiyede bulundu. Heyet de bunları dinlemekten memnun olduğunu, politikalarını belirlerken bunlara dikkat edeceklerini söyledi. Türkiye barışa bir katkı sağlamışsa bundan neden rahatsız oluyorsun” diye konuştu.

GÜL: FİLİSTİN VE İSRAİL’İN TAPU KAYITLARI HALA BENİM ELİMDE

Ziyaretten sonra İsrail basınında konuyla ilgili çıkan haberleri takip ettirdiğini, İsrail basının bu ziyareti, barış için bir şans olması nedeniyle olumlu karşıladığını dile getiren Gül, aynı şekilde ABD basınında da ziyaretin olumlu karşılandığını söyledi.

Hamas liderinin ziyaretinin sadece magazin boyutunun ele alındığını, ziyarette neler görüşüldüğünü, Hamas heyetine ne gibi tavsiyelerde bulunulduğunun yeteri kadar değerlendirilmediğini anlatan Gül, görüşmeleri çok ciddi değerlendirmesi gereken kesimlerin bile bu ziyarette neler konuşulduğu, ne tavsiyelerde bulunulduğu ve ziyaretten sonra Filistin heyetinde nasıl değişiklikler olduğuyla ilgilenmediğini kaydetti. Gül, “İsrail, Filistin… Bu coğrafya yüzyıllar boyunca Türklerin idaresinde barış ve huzur içinde yönetilmiştir. Filistin ile ben ilgilenmeyeceğim de kim ilgilenecek. Filistin’in, İsrail’in tapu kayıtları hala benim elimde. Arap dünyasının kendi arasında bir sorun olduğunda, İsrail’in Arap dünyasında bir sorun olduğunda başvuracakları yer İstanbul, benim arşivlerim. Daha geçen sene Filistin’deki tapu kayıtlarını Filistin’e hediye ettik. Ben Filistin ile ilgilenmeyeceğim de taa Avrupa’nın uzak ülkelerinden gelip ilgilenecekler” şeklinde konuştu.

Bütün dünyanın ‘Ah bir fırsat olsa da bu doğruları anlatsam’ dediği bir konuda Türkiye’nin büyük bir özgüven ile Hamas heyetine tavsiyelerde bulunduğunu ifade eden Gül, “Türkiye olarak bu konu ile uğraşmaya devam edeceğiz. Yeter ki daha az kan akmasına ve barışın sağlanmasına katkıda bulunalım” dedi. Özellikle karikatür krizinden sonra Türkiye’nin öneminin dünya tarafından daha iyi anlaşıldığını, ancak Türkiye’den bazılarının bu önemi kavrayamadığını dile getiren Abdullah Gül, “Neden o kadar ülke dururken, Türkiye’ye dinler arası barış için görev veriliyor. Bizim yazarlarımız, politikacılar neden anlamıyor bilemiyorum” dedi.