Bakan Gül; ‘Türkiye çabalarını sürdürecektir’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın korunmasına yönelik çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Türkiye’nin NATO’ya üye oluşunun 54. yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Gül, “Kuzey Atlantik İttifakı’nın (NATO) değişen güvenlik tehditlerine karşı sürdürdüğü mücadelede 54 yıldır önde gelen bir müttefik olarak yer alan ülkemizin, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarı korumaya yönelik çabaları sürecektir” ifadelerine yer verdi. Mesajında, NATO’nun, Balkanlardan Afganistan’a, Sudan’dan ABD’ye, dünyanın her yerinde kapsamlı harekatlar yürütebilen çok yönlü bir siyasi-askeri örgüt niteliğini kazandığını vurgulayan Gül, “Türkiye’nin de tüm bu faaliyetlere azami ölçüde katkı sağlamaktadır. Geçen yıllarda ISAF çerçevesinde Afgan halkının refah ve barışa kavuşması yolunda iki defa sağladığımız yardımı, önümüzdeki dönemde Kabil Bölge Komutanlığı’nı üstlenerek devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye’nin, NATO’nun transatlantik ilişkilerdeki başat danışma forumu niteliğinin muhafaza edilmesine yönelik çabaları ve İttifak’ın dönüşümüne ilişkin çalışmaları desteklediğini kaydeden Gül, gelecek Kasım ayında Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak NATO Zirvesi’nde alınacak kararların İttifak’ı 21. Yüzyıl’a daha etkin ve dinamik bir teşkilat olarak taşıyacağına inandığını vurguladı. Gül mesajında şu ifadelere yer verdi, “NATO’nun önümüzdeki dönemde ortaklık ilişkilerini pekiştirmesini, Türkiye’nin yakın çevresindeki hassas coğrafyada barış ve istikrarı güçlendirmede önemli bir unsur olarak görüyoruz. Bu çerçevede, NATO ile ortakları arasında bir köprü olarak işlev göstermeye devam edeceğiz. İttifak içinde oynadığı rolün önemini her fırsatta kanıtlayan Türkiye, bundan böyle de üzerine düşen görevleri yerine getirmeye ve NATO’nun dünyada barış ve güvenliğe olan katkılarının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir.”