Bakan Gül’den açiklama

ISTANBUL - Disisleri Bakani Abdullah Gül, Türk- Afrka Kongresi'nde Afrika kitasi ile ilgili önemli mesajlar verdi. Bakan Gül, Insanlik Afrika'ya borçludur.

Türkasya Stratejik Arastirmalar Merkezi(TASAM) tarafindan düzenlenen 1. Uluslararasi Türk- Afrika Kongresi, Grand Cevahir Otel’de basladi. Kongreye Disisleri Bakani Abdullah Gül, Afrika Birligi Komisyonu Baskani Alfa Omar Konare, Islam Konferansi Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin Islamoglu ile akademisyenler ve strateji uzmanlari katildi. Toplantinin açilis kinusmasini yapan Bakan Abdullah Gül, insanligin Afrika’ya borçlu oldugunu belirterek, bu borcun ödenme zamaninin geldigini söyledi. Afrika’nin dünya kültürüne çok önemli katkilarda bulundugunu söyleyen Bakan Gül, bu kitanin tarihten gelen önemine dikkat çekti. Gül, bu kitanin dogal kaynaklarinin bati uygarliklarinin maddi zenginliklerine katki saglamak için kullanildigini hatirlatarak, geçmiste yasanan sömürge faaliyetlerinin yanlislarina isaret etti. Afrika’ya olan insani borcun ödenme zamaninin geldigini belirten Bakan Gül, dünyada bu yönde bir uyanis oldugunu söyledi.

Basta Birlesmis Milletler olmak üzere tüm uluslararasi topluklarda sorumluluk duygusunun ön plana çiktigini dile getiren Bakan Gül, “Afrika’nin problemlerine duyarsiz kalmamak, problemler karsisinda sorumluluk hissetmek Afrika ile iliskiler söz konusu oldugunda sadece tcarete degil, kazanmayi degil bunu da ötesinde yapilmasi gerekenler oldugu artik konusuluyor.” seklinde konustu.

Hükümet olarak 2005 yilina Afrika’ya açilma ve Afrika yili ilan ettiklerini hatirlatan Bakan Gül, ilk etapta ticarete degil insani sorumlulugu ön planda tuttuklarini söyledi. Gül, Türkiye’nin bütün ünyada oldugu gibi Afrika insanina da gereken degeri gösterdigini söyledi. Gül, “Iliskilerimizin temelinde güzel duygular vardir. Bunlarin en kisa zamanda karsilak bulacagina inaniyoruz. Simdi Afrika ile dayanisma ve isbirligi zamanidir. Simdi Afrika ile daha çok iisbirligi zamanidir.” diye konustu.

Türkiye’nin bölgesel isbirligi, baris ve sürdürülebiliir kalkinma yolunda Afrika’lilarla çalismayi arzuladigini söyleyen Gül, “Açliktan salgin hastalklara, iç savaslara kadar her konuda Afrika’ya destek vermekteyiz. Bu destegimizi arttirarak sürdürmeye kararliyiz.” ifadelerini kullandi.