Bakan Güler: Elektriğe zam yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Piyasalarının Liberalleşmesi konulu, arama konferansının başarılı geçtiğini belirtti.

Sapanca’da, Enerji ve Tabii Bakanlığı ile Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜSİAD) ortaklaşa düzenlediği konferansı değerlendiren Bakan Güler, toplantının çok verimli geçtiğini belirtti. Güler, “İleriye dönük yapacaklarımızı da bir defa daha değerlendirmiş olduk” dedi.

“YILDA EN AZ 4 KERE BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Sektör temsilcileri, elektrik üreticileri ve sanayicilerle bir araya geldiklerini kaydeden Güler, şunları söyledi:
“Bu toplantıda, Türkiye’nin enerji politikasıyla ilgili tüm konularını masaya yatırdık. Ve çok verimli geçti. İleriye dönük yapacaklarımızı da bir defa daha değerlendirmiş olduk. Bu bakımdan çok başarılı geçen bir toplantıydı. Özel bilimsel çalışmalar yürütülen bir konferans oldu. Burada aldığımız kararlar enerji sektörünün daha verimli çalışmasına yönelik. Hem özel sektör hem de kamu sektörü bir araya geldik. Konferansta aldığımız kararların bazıları şöyle; Birincisi yılda en az 4 kez toplanacağız. Hatta ben bunu 2 ayda bire çekeceğim. Bunun dışında üretim politikamız, dağıtım politikamız, çalışmalarımız görüşüldü. Maliyetler üzerine yoğun bir çalışma yapıldı. Bildiğiniz gibi biz hükümet olarak iletim hariç, diğer sahaların özel sektör tarafından yürütülmesini istiyoruz. Dolayısıyla bunun ana unsurları görüşüldü. Ayrıca bakan olarak bütün yaptığımız çalışmaları onlara sundum. Bu da sektörün bizim yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmasını sağladı. Son derece verimli geçti.”

ŞAH DENİZ PROJESİ

Konferansın ardından AK Parti Sakarya İl Başkanlığını ziyaret eden Güler, bir gazetecinin, Şahdeniz projesi ile ilgili olarak, “Azerilerden ucuz gaz alma imkanı sağlayan Şahdeniz Projesini Rusya’nın engellemek istediği öne sürülüyor, nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusuna, “Bu bir parça spekülasyon. Bizim bildiğiniz gibi Azerbaycan’la kontratımız var. Ve Şah Deniz projesi de bizim çok önem verdiğimiz dev bir proje. Bu projeyi de milli kuruluşumuz BOTAŞ çok başarılı bir şekilde sürdürüyor” karşılığını verdi.
Bakü Ceyhan Tiflis projesi petrol boru hattı projesi Haziran ayında devreye aldıklarını belirten Güler, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu projeyle 60 civarında tanker petrolle yüklendi. İyi para da kazanıyor. Bakü Tiflis Ceyhan projesi bir petrol boru hattı projesi. Şah Deniz projesi onun kardeşi durumunda olan bir proje. O da doğal gaz projesi. Bunların her ikisi de Hazar bölgesinin petrolünü ve doğal gazını taşıyan boru hattı projeleri. Bakü Tiflis Ceyhan projesini başarıyla bitirdik. Şimdi de Şah Deniz Projesini bitiriyoruz. Şah projesinin ismi ise Bakü Tiflis Erzurum projesi. Erzurum’a kadar getireceğiz. Ve bu projeden inşallah ilk gazı bu yıl sonunda alacağız. Hatlarda bir problem yok. Tabi Gürcistan ve Azerbaycan’ın bizden gaz istekleri var. Onlarla da karşılıklı olarak görüşüyoruz. Projeler başarıyla yürüyor. Daha sonra bu gazı Türkiye üzerinden Yunanistan’a oradan da İtalya’ya vereceğiz. Bir kısmını da biz kullanacağız. Her ikisine de vereceğimiz gazın miktarı ilerde 12 milyar metreküp olacak. Üçünü Yunanistan’a, kalanını ise İtalya’ya vereceğiz. Son derece başarılı yürüyen ve iftihar ettiğimiz bir proje. Rusya’nın engellemesi diye bir şey söz konusu değil. Bunlar uluslararası projeler mukavelelere dayanan bir projeler. Hepsinin adı konmuş. Ve biz şu anda gaz almaya hazırız.”
Güler, elektriğe zam olup olmayacağı yolundaki bir soruya da, “Elektriğe zam yok” cevabını verdi.