Bakan Güler; ‘Elektrik sudan ucuz oldu’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yapılan indirimlerle elektriğin sudan daha ucuza geldiğini söyledi. Güler, "Bor madeninin bir çok alanda kullanılması için çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Bakan Güler, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen “Bölgemizde ve Ülkemizde Enerji Sorunları, Çözüm Stratejileri” konulu konferansa katıldı. Konferansta bir konuşma yapan Güler, “Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz.” yönündeki sözleri eleştirdi.

“Bir kere dünyanın en pahalı enerjisini kullanmıyoruz. Bu çok yanlış bir şey.” diyen Güler, konut enerjisinde en ucuz, sanayi de ortalarda, doğalgazda da en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğumuzu diye getirdi. Sanayideki elektrikte Türkiye’den pahalı ve ucuz ülkelerin olduğunu da ifade eden Güler, şöyle konuştu; “Geçmişte her hafta otomatik zamlar vardı, hatırlıyorsunuz. Bize sormadan 3-5 otomatik zamlar yapılırdı. Biz 3.5 yıldır zam yapmadığımız gibi indirim yaptık. Çeşitli indirimler yaptık. Bu indirimleri yaptığımız halde az da olsa enflasyon olduğu için bunu bu halde tutmak bile indirimdir. Eski elektrik faturalarına bakın, bir de şimdikilere bakın; aradaki farkı göreceksiniz. Su ile mukaseye edin, diğer faturalarla mukaseye edin. Elektrik, sudan ucuzdur haberiniz olsun. Ama bunları nasıl yaptık? Yerli kaynaklara ağırlık verdik, tasarrufa önem verdik. Verimi artırdık, iyi bir yönetim tarzı kurduk, kayıp ve kaçakları önledik, ayrıca yolsuzlukları önledik. Bunların hepsini bir düşünün. Eskiden ‘enerji kitleri’ adı altında yük yüklüyorlardı. Bir de özelde aldıkları kredileri ödemiyorlar. Biz hem kredileri ödüyoruz, eski borçları ödüyoruz, kâra geçiriyoruz, hem zam yapmıyoruz, hem Nahçıvan’a ve Irak’a elektrik satıyoruz. Bütün bunları yaptığımız halde çok iyi bir durumdayız ve kâr ediyoruz. Nasıl oluyor bu iş; bunu çok iyi düşünmemiz lazım.”

Güler, konferansta yaptığı konuşmadan sonra, katılımcıların sorularını cevapladı. Yazılı olarak verilen soruları toplu halde cevaplamaya çalışan Güler, yeraltı kaynakları konusunda yaptıkları çalışmaları belirterek, Türkiye’nin dünya petrolünün yüzde 40’ının, dünya doğalgazının da yüzde 70’inin bulunduğu bir bölgede bulunduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin kaynak coğrafyası noktasında çok iyi şeyler yaptığını aktardı.

Doğalgaz, petrol aramaları yürüttüklerini belirten Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fakat biz önce geçiş coğrafyası olmayı garantiledik. Yani, petrol ve doğalgaz üreten ülkeler bizim doğumuzda ve güneyimizde hatta kuzeyimizde, tüketenler ise batımızda. Böyle olunca Türkiye’nin konumunu değerlendirelim dedik. Ne yapalım? O zaman Türkiye bir enerji koridoru, köprüsü olsun dedik. Bizden önce bir kısmı başlamıştı. Biz onu doğu-batı eksinine, kuzeyi güneye, güneyi kuzeye ekledik. Sadece bir ülkeye, bir kaynağa bağlı olmak istemiyoruz. Yüzde 60-65 bağımlılık yerine kaynakları diğer ülkelere, diğer kaynaklara aktarmak istiyoruz. Mısır bunlardan bir tanesi. Azerbaycan gazı ikincisi. Biz zaten şu anda İran’dan, Rusya’dan, Nijerya’dan Cezayir’den doğalgaz alıyoruz. Nijerya ve Cezayir’den gemiyle alıyoruz. Rusya ile İran’dan boruyla alıyoruz. Şimdi buna Mısır gazını ilave ediyoruz. Türkmen gazının görüşmeleri sürüyor. Diğer ülkelerle de görüşmeler sürüyor. Petrol için Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi var; 4 milyar dolarlık. 1070 kilometrelik Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi, Hazar petrolünü alıyor, dağları tepeleri, Azarbaycan’ı aşarak Türkiye’ye geliyor.”

Konuşmasının sonunda bor madeni ile ilgili çalışmalara da değinen Bakan Güler, daha önce Eti Bank Genel Müdürü iken bir çalışma yaptıklarını hatırlatarak, bor madenini, cevher halinde değil katma değeri yüksek ürün olarak satmayı düşündüklerini söyledi.

Bakan Güler, konuşmasını şöyle noktaladı; “Borun aynı zamanda toksit olduğunu savunan bir çevre var. Bunun kullanılmaması durumunda zamanla elimizde kalabilir. Biz tarımda, çimentoda ve seramikte, tekstilde ve ağaç sanayiinde kullanmak için plan yaptık. Özel bir enstitü kurduk. Burada az sayıda kişi çalışacak ve çok iş üretecek. Çimento da yaptığımz deneyler de çok güzel sonuçlar verdi. Zırh çalışması ve kağıt enstitüsündede kullanma çalışmalarımız var.”