Bakan Güler; ‘Kaynaklarımızın yüzde 5’ini kullanabiliyoruz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin jeotermal kaynaklar açısından çok zengin bir ülke olduğu söyleyerek, bu kaynakların bilinen kısmından bile ancak yüzde 5 oranında yararlanılabildiğini belirtti.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren jeotermal işletmecilerinin Balçova Termal Otel’de düzenenlenen akşam yemeğine katılan Güler, Türkiye’de çok zengin jeotermal kaynaklar bulunduğunu, ancak bu kaynakların yeterince kullanılamadığını ifade etti. Jeotermal kaynaklarını ‘büyük bir sobaya’ benzeterek bu kaynaktan yararlanılması gerektiğini belirten Güler, bilinen jeotermal kaynaklar yönünden Türkiye’nin Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada olduğunu belirterek, ancak bilinen jeotermal kaynakların sadece yüzde 5’inin kullanılabildiğine dikkat çekti.

Göreve geldikten sonra bakanlığına bağlı olan TPAO, MTA, TKİ, Etibank, DSİ, Elektrik İşleri Etüd Dairesi Başkanlığı gibi kuruluşlar arasındaki duvarları kaldırarak koordinasyonun sağlandığına işaret eden Güler, ”TPAO, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 3 bin sondaj yapmış. Bu sondajlar sırasında kimi yerde kömür, kimi yerde bakır bulmuş, bazı yerlerde de jeotermal kaynaklar. Ama elindeki bütün sondaj sonuçlarını kimseyle paylaşmamış. Başına buyruk bir şekilde bütün kurumlar birbirinden habersiz çalışmış. Biz bu sonuçları diğer bağlı kuruluşlara aktardık. Aradaki duvarları kaldırdık. Yeni kömür sahaları, su havzaları bulduk. Trakya’da kömür, bakır havzalarını gün ışığına çıkardık. 19 kömür havzası bulundu. MTA, 1980 yılından beri yatırım yapmamış. Bu kuruma koordinasyon görevi verdik. TPAO, yıllık yatırımını 7’ye katladı.” şeklinde konuştu.

Jeotermal enerjiye büyük önem verdiklerini ifade eden Güler, MTA’nın Aydın Sultanhisar’da büyük bir kaynak bulduğunu, yüksek sıcaklıkta ve 111 litre/saniye debisindeki sıcak sudan önce elektrik enerjisi üretileceğini, daha sonra da bu suyun ısıtma ve seracılıkta kullanılacağını kaydetti.

Türkiye’de hangi bölgede, hangi sıcaklıkta jeotermal enerjinin olduğu konusunda bir çalışma yapıldığını ve eldeki bilgileri bir haritaya aktardıklarını anlatan Güler, “Amacımız çevreyi kirletmeyen, dışa bağımlılığı en aza indirecek enerji kaynaklarını bulmak. Doğalgaza bağımlılık var. Hem yeni enerji kaynakları hem de bir ülkeye bağımlılığı azaltmak için çalışıyoruz. En son Mısır’da bu yönde bir çalışmaya katıldık. İzlanda’daki jeotermal enerjinin nasıl kullanıldığını herkesin görmesi gerekir. Jeotermal kaynaklar yönünden Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sıradayız. Kaynaklarımızın yüzde 5’ini kullanabiliyoruz. Altımızda yanan sobadan yeterince faydalanmalıyız.” dedi.

Bakan Güler, Jeotermal Yasası hazırlıklarının devam ettiğini, en kısa sürede yasanın çıkacağını ve sektörle ilgilenen herkesin komisyon toplantılarına katılarak buna müdahale etmesi gerektiğini dile getirdi. Ankara’da bir süre önce yapılan bir örnek evde, güneş enerjisinin kullanıldığını ve ısı pompaları ile evin kışın ısıtıldığını, yazın da soğutulduğunu belirten Güler, 60-70 metre derinlikteki toprağın yaz-kış 8-10 derece sıcaklıkta olduğunu ve bunun kullanıldığını kaydetti.

Bakan Güler, baraj yapımını da özel sektöre açtıklarını belirterek, “Artık Devlet Su İşleri 20-25 senede baraj bitirmeyecek. Biz bunları özel sektöre veriyoruz. Alın, yapın bir an evvel bu suları kullanalım. Çünkü biz her yıl 6 milyar dolara yakın suyu denize düküyoruz. Bu barajların süratle yapılması lazım.” dedi.

Sondaj makinaları konusunda da işletmelere, hizmet almaları ya da bununla ilgili şirket kurmaları tavsiyesinde bulunan Bakan Güler, “MTA olarak teknik danışmanlık, bilgi verelim. Türkiyenin geleceğinden jeotermal enerji ağırlıklı kullanılacak. Jeotermal enerji piyasa tabiriyle yok satacak.” diye konuştu.

MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer ise, Türkiye’de kullanılan jeotermal enerji oranını yüzde 5’lerden 5 yıl içinde yüzde 25’lere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Üzer, bugüne kadar MTA’nın 180 bin metre jeotermal sondaj yaptığını ifade ederek bugüne kadar 163 saha belirlendiğini kaydetti.

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise, Türkiye’de jeotermal enerjinin turizmde ve ısıtmada en çok kullanıldığı ilin İzmir olduğunu, çok zengin jeotermal kaynaklara sahip olduklarını söyledi.

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ve jeotermalciler ise üretim yapmalarına rağmen sanayicilerden farklı olarak maliyetlerinde en fazla yer tutan elektriği ticarethane tarifesinden kullandıklarından dert yandı. Bu konuda Bakan Güler’den yardım isteyen jeotermal üreticileri, elektriği yüzde 27 pahalı kullandıklarını ifade ederek buna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.