Bakan Güler; Nükleer santralin yeri belirlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yapılması düşünülen nüklleer santralin yerinin belirlendiğini söyledi.

Güler, santralin yerini açıklamaktan kaçındı.
CNN TÜRK’te yayınlanan Ankara Kulisi programına katılan Bakan Güler, kurulacak nükleer santral ile Türkiye’nin 2020’deki enerji ihtiyacının ancak yüzde beşinin karşılanacağını söyledi. Kurulması planlanan santralin özel sektör tarafından yapılmasından yana olduklarını dile getiren Güler, satrali yapabilecek firmalarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Hükümetin nükleer santrali yapacak firmaya belli oranda enerji üretme zorunluluğu getireceğini, üretilecek enerji için alım garantisi verilmesinin planlandığını anlatan Güler, nükler santralin Türkiye için bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Nükleer santrallerin tüm dünyada tehlikeleri tartışılırken Enerji Bakanı Hilmi Güler, bu santrale Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu söyledi. Güler, “Türkiye’deki alternatif enerji kaynaklarını kullansak bile 2020’de nükleer enerjiye ihtiyacımız olacak” dedi.

Türkiye’yi nükleer santral yapımına götüren faktörlerin başında doğalgazdaki dışa bağımlılık gösteriliyor. Enerji Bakanı Güler, bu

bağımlılığın yanlış olduğunu belirterek, “Daha önce yapılan anlaşmaları beğenmesek de uymak zorundayız” diye konuştu.

Nükleer santral yapımı projesinin TEAŞ tarafından yürütüleceğini anlatan Güler, nükleer santral projesi ile ilgili yer seçimi ve kurulacak santralın kapasitesi ile projenin maliyetinin; yapılacak uluslararası ihale sonrası gelecek olan tekliflerden sonra belirleneceğini kaydetti. Yılda yaklaşık 10 milyar kilovatsaat (KWH) enerji üretimine sahip olacak nükleer santral yapımı için açılan uluslararası ihaleye daha önce dünyanın önde gelen yerli ve yabancı firmaları teklif vermişlerdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yeniden yapımı gündeme gelen ihaleye, geçen sürede enerji sektöründe önemli yatırımları üstlenen yerli yabancı firmaların yanı sıra bu teknolojiye sahip bazı yabancı firmaların da katılması bekleniyor.