Bakan Güler: ‘TIR girdi çıktı’ gibi bir istihbaratımız yok

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırında TNT yüklü TIR'ın Türkiye'ye girip çıktığı yönünde herhangi bir istihbarat olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Suriye sınırında TNT yüklü TIR’ın Türkiye’ye girip çıktığı yönünde herhangi bir istihbarat olmadığını söyledi. Bu yönde takiplerin her zaman sürdüğünü ifade eden Güler, “Şu ana kadar bir tespit yok. Sınırlarda bu amaçla kontrollerimiz devam ediyor.” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yaptıktan sonra öğle arası için dışarı çıkan Bakan Güler, bu sırada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. TNT yüklü TIR iddialarının sorulması üzerine Bakan Güler, şunları söyledi: “Suriye sınırından her an patlayıcı getirilip götürülebileceği yolunda istihbarat ve takipler devam eder. Belirtildiği gibi ‘TIR, belli bir yerden girip çıktı’ şeklinde istihbaratımız yok. Kaçırılan bir çok aracın, değişik plakalar konularak veya aynı tip aynı model araç çalınıyor. Hırsızlıkta bu bir taktik. Elinizde sizin bir araç var diyelim ki plakası belli, rengi belli, modeli belli, onun farklı bir modeli çalınıyor. Orada tabi onların bu amaçla kullanılabileceği konusunda iddialar var. Onu araştırıyoruz. Suriye’deki karışık dönem, orada her türden bu tür sıkıntıları gündeme getirebilir. Bizim sınırlardaki fiziki güvenlik sistemini artırmış olmamız, giriş çıkışlarda kaçakçılık olaylarını, bütün illegal geçişleri kontrol altına almış olmamızın da tabi sebeplerinden bir tanesi bu. Elbette böyle bir ihtimal her zaman gündemde. İki üç plakadan da fazla, daha fazla plakanın kullanıldığı söyleniyor. Aynı plakadan dört beş tane kullanıldığı ifade ediliyor. Şu ana kadar bir tespit yok. Sınırlarda bu amaçla kontrollerimiz devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“O İHBARI MUHABİRLER YAPTI”

Eskişehir’de bir eve yönelik polisin baskın yaptığı iddialarının sorulması üzerine Bakan Güler, şunları söyledi: “İhbarı yapan muhabirler. Bir gazetenin muhabirleri oturmuşlar, bir polisi arayalım demişler. Bunu kameraya da çekmişler. Orada polisin yaptığı bir yanlışlık da yok. Teşekkür ederim kendilerine. Polisi lüzumsuz yere meşgul etmek ayrı bir suç ama bana göre en güzel şey o. Otomatik olarak kontrol etmişler polisi.”