Bakan Günay: Beni korusalardı başka bir noktada olurduk

Günay, "Yaptığımın farkına varıp beni korumaya çalışsalardı, şimdi başka bir noktada olurduk" dedi.

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Kars'taki İnsanlık Anıtı Heykeli'yle ilgili, ''Heykeli ve sanatçıyı korumaya çalışırken eğer bağcı dövmek yerine üzüm yemeye kalkışsalardı, benim yaptığımın farkına varıp beni korumaya çalışsalardı, şimdi belki başka bir noktada olurduk'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'de Balçova Termal Tesisleri'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Değerlendirme toplantısının ardından gazetecilerle bir araya geldi.

Günay, Kars'taki İnsanlık Anıtı ile ilgili heykeltraş Mehmet Aksoy'un avukatı tarafından kendisine heykelin yıkılmaması için bir mektup yazdığı ve bu konuda herhangi bir gelişme olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine ise ''Heykeli ve sanatçıyı korumaya çalışırken eğer bağcı dövmek yerine üzüm yemeye kalkışsalardı, benim yaptığımın farkına varıp beni korumaya çalışsalardı, şimdi belki başka bir noktada olurduk'' yanıtını verdi.

Günay, heykelin yıkılıp yıkılmayacağıyla ilgili bir soru üzerine de ''Bilmiyorum buna mahkeme ve kurullar karar veriyor. O konuda şu anda bilgim yok'' dedi.

Kültür ve Turizm Değerlendirme toplantısının çok verimli sonuçlar ortaya çıkardığını ifade eden Günay, İzmir'in yeni konaklama tesislerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İzmir'in dünyaya tanıtılması gereken önemli zenginliklere sahip olduğunu belirten Günay, ''Siyasi kaygıların ötesinde bu potansiyeli ayağa kaldırmak için el birliğiyle hareket edeceğiz. Bu bir siyaset toplantısı değil, bir hizmet toplantısıydı. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Seçimlere daha çok zaman var. Biz son haftaya kadar bu alandaki çalışmalarımızı tam bir tarafsızlıkla sürdüreceğiz'' dedi. Bir gazetecinin Çeşme'nin koruma amaçlı imar planıyla ilgili Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararını sorması üzerine Günay, şöyle konuştu:

''Yeniden değerlendirme yapıyoruz. Önümüzdeki hafta arkadaşlarımız çalışacaklar. Çok kısa süre içinde mahkeme kararının gereğini yerine getirerek süreci hızlandırmaya çalışacağız. Biz İzmir'de turizm tahsis alanı yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü bu bölgeye yeni alanlar olmadan konaklama tesisi yaptıramayız. Turizm tahsis alanı planlarken çevreyi, tarihi ve kaliteyi korumayı birinci ilke olarak düşünüyoruz. Ama biz bu dikkatleri gösterirken dışımızdan zaman zaman bu tür zorluklarla karşılaşıyoruz. İzmir'in konularını çok daha yakından takip ediyorum, fazla uzatmadan umarım çözeceğiz.''

Öte yandan İnciraltı'ndaki 1/25 binlik planın onaylanması üzerine İnciraltı Arsa Mağdurları Derneği adına Şadi Katırcıoğlu, Bakan Günay'a teşekkür etti ve destek içeren şiir okudu.