Bakan Hilmi Güner açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, dışa bağımlılığı azaltmak ve ucuz enerji kullanmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Çalışma Grubu’nun Sapanca Richmond Otel’de birlikte düzenlediği ”Enerji Piyasalarının Liberalleşmesi” konulu konferansında konuşan Güler, Türkiye’de ilk defa enerji konusunda hem yatırımcılarla hem de kamuyla ortak bir arama toplantısı yapıldığını kaydetti.
Şu anda çok yoğun bir şekilde yerli kaynaklara ağırlık veren bir politika benimsediklerini anlatan Güler, ”Dışa bağımlığımızı azaltmak için, aynı zamanda da ucuz enerji kullanmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bunun da sonuçlarını görmeye başladık. Şu anda enerji konusunda yaptığımız çalışmalarda ileriye dönük stratejimizi, sağlam bir baza oturtma çalışmasını tamamlamış durumdayız.” dedi.
TÜSİAD’la birlikte düzenlenen toplantının son derece faydalı olduğunu vurgulayan Güler, “Sektörün bütün meseleleri masaya yatırılıp hem arz güvenliği hem yatırım ihtiyacı hem de ileriye dönük teknolojik tercihler, verimlilik konusu görüşülüyor. Son derece faydalı bilimsel ve teknik usuller kullanılarak yapılan bir çalışma. Yarın toplantı sonuç çalışmalarıyla bitirilecek. Ondan sonra da uygulamaya geçilecek.” şeklinde konuştu.
Konferansa katılan AK Parti Sakarya Milletvekili, TBMM Enerji Komisyonu Başkan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de, konferansın Türkiye’nin gelecekteki enerji politikalarını yönlendirmeye yönelik bir çalışma olduğunu kaydetti. Çelik şunları söyledi: “Türkiye’nin sektördeki en önemli yatırımcıları, enerji sektöründeki yatırımcıları, elektrik ve diğerleri olmak üzere, TBMM’deki Enerji Komisyonu’nun Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak ben, bunun yanı sıra enerji sektörüyle 3 milletvekilimiz daha var. Bu arada akademisyenlerden de 5-6 kişilik bir grup var. 60 civarında bir katılımcı var. Buradaki yapılan çalışma Türkiye’nin gelecekteki enerji politikalarına etki edecek. Bir değerlendirme var, bir arayış var. Arama konferansı zaten adı ve herkes fikrini söylüyor. Kısa kısa söylüyor. Ama bu kısa kısa fikirlerin ana teması gelecekteki enerji politikalarına çok önemli katkı verecek bir toplantıdır.”
Basına kapalı olarak yürütülen konferansın açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da, TÜSİAD’ın enerji sektörünü Türkiye’nin ekonomik ve sosyal istikrara ulaşmasındaki öncelikli sektörlerden biri olarak gördüğünü kaydetti. Bu kapsamda, Türkiye enerji sektörünün geleceğini tasarlamak vizyonunu oluşturmak, strateji ve bunun için gerekli eylem planlarını belirlemek üzere, toplantıda konunun taraflarını bir araya getirmek istediklerini kaydeden Sabancı, ”Türkiye enerji sektörü açısından önemli bir dönüm noktası olacağına inandığımız bu çalışmada, sizinle bir arada olmaktan, fikir ve görüşlerinizi paylaşmaktan mutluluk duyacağımı belirtirim” diye konuştu.