Bakan Hüseyin Çelik’in istifa etmesini istiyorlar

Adıbelli, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının, OKS'de öğrencilerin diploma notlarını sisteme yanlış girerek “büyük bir skandala imza attığını” ifade etti.

“Bu skandalın eğitim sisteminin iflasını bir göstergesi” olduğunu öne süren Adıbelli, Bakan Çelik’in konuyla ilgili açıklamasının, “sorunun ciddiyetinin farkında olmadığını gösterdiğini” iddiasında bulundu. Adıbelli, şunları kaydetti:

“Bakan Çelik’in ifadesi ile ‘bazı okullarda girilen yanlış bilgilerin’ düzeltilmesi halinde bile, tüm Türkiye’de sınava giren öğrencilerin sıralamaları değişecektir. Dolayısıyla, söz konusu kargaşa, bütün öğrencilere yansıyacaktır.
Ayrıca, mağdur olan öğrencilerin, EĞİTEK’e bir dilekçeyle başvurmaları, dilekçelerinin incelemeye alınması için EĞİTEK’in banka hesabına 10 YTL itiraz ücreti’ yatırılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı kendi hatasının bedelini yine öğrenci ve veliye ödetmektedir.

Sorunun ciddiyeti kabul edilmeli ve bir an önce harekete geçilmelidir. Böylesine ciddi bir skandala imza atan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de görevinden derhal istifa etmelidir.”