Bakan Hüseyin Çelik’ten 19 Mayıs konuşması

Bakan Çelik: Bu milletin neler başarabileceğini istiklal mücadelesi ortaya koymuştur.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı törenle 19 Mayıs Stadyumu’nda kutlandı. Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şeref tribününde yerini almasıyla başladı.

Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, yüksek yargı organlarının başkan ve temsilcileri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bazı milletvekilleri, sivil ve askeri erkan, yabancı misyon şefleri ile yabancı askeri ataşeler katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuşma yaptı.

Gençliğin bugün Atatürk’ü anmasının ve anlamasının çok önemli olduğuna işaret eden Çelik, Atatürk’ü anlamanın, O’nu dogmatik karakterli, dar ideolojilerin kalıplarına sığdırmaya çalışmak ve özellikle sığ ve anlamsız hamasetin konusu yapmak olmadığını vurguladı. Gerçek anlamda Atatürkçülüğün ve Anayasa’da ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğinin, bütün farklılıklara rağmen bu vatanda devletin bekasını, milletin refah ve mutluluğunu, 70 milyonun kardeşliğini, onların bu hür ve bağımsız ülkede huzur ve barış içinde yaşamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Çelik, gençlere de şöyle seslendi:

“Bu milletin neler ortaya koyabileceğini, neler başarabileceğini, 19 Mayıs’ta yakılan meşale ve arkasından alnımızın akıyla sürdürdüğümüz başarılı istiklal mücadelesi ortaya koymuştur. Bu konuda bundan sonra da Atatürk’ün manevi rehberliğinde, çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne, O’nun gösterdiği hedefe ülkemizi, milletimizi çıkarmak bizim idealimiz olmalıdır. Kendimiz kalarak, kendimiz olarak AB’ye tam üyelik çabamız, Atatürk’ün bize göstermiş olduğu bu muasır medeniyet seviyesine ulaşmak, bu seviyenin üstüne çıkmak hedefimizin bir tezahürüdür, bir gereğidir.”

Türkiye’nin en büyük zenginliğinin, genç nüfusu olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu nüfusumuzu eğitimli, sağlıklı, karnı tok sırtı pek, idealizmle beslenmiş, bir ayağı kendi topraklarının üzerine basan, bizi biz kılan değerleri muhafaza ederek antenlerini dünyaya açık tutan, küresel bir rekabetin olduğu bir dünyada yaşadığının farkında, dünyayı çok iyi bilen ve algılayan nesiller olarak yetiştirmek, en büyük çabamızdır” dedi.

Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarihimiz bizim hatıralarımızdır. Bugünümüz bizim gerçeklerimizdir, yarınlarımız bizim hayallerimizdir. Hayallerini hatıralarının önüne koyamayanlar gerçek anlamda başarıyı, gerçek anlamda kalkınmayı sağlayamazlar. Şüphesiz ki hatıralarımız bizim için çok kayda değerdir, bugünümüz bizim gerçekliğimizdir ama yarınlarımız için büyük hayallerimiz vardır, Türkiye adına büyük hayallerimiz vardır. Türk
gençliği bu hayalleri gerçekleştirmek için muktedirdir, gerekli azim ve kararlılığa sahiptir.”

Türkiye’nin “tünelin ucundaki ışığın çoktan göründüğünü” söyleyen Çelik, Türkiye’nin, “kendi bölgesinde ve dünyada parlayan bir yıldız olarak aydınlık ufuklara doğru, Atatürk’ün önderliğinde ve rehberliğinde Cumhuriyet’in temel ilkelerini muhafaza ederek, milli ve manevi değerlerini koruyarak yoluna devam ettiğini” belirtti.

Çelik, kutsal bir görev yaptıklarını vurguladığı öğretmenlere de “Lütfen yavrularımızın, gençlerimizin o temiz ruhlarına karamsarlığın gölgesinin düşmesine müsaade etmeyin. İçeride ve dışarıda olumsuzluklar olabilir ama biz bütün olumsuzlukları, bütün dezavantajları avantaj haline getirerek, her düştüğümüz noktadan yeniden kalkarak yolumuza devam etmesini bilmiş büyük bir milletiz” diye seslendi. Milli Eğitim Bakanı Çelik’in konuşmasından sonra Etimesgut TOKİ Anadolu Lisesi öğrencisi Gözde Özçağlar “gençlik adına” bir konuşma yaptı. Özçağlar konuşmasında, Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkışını ve milli mücadele yıllarını anlatarak, o günlerde Atatürk’ün gücünü Türk milletinden, özellikle de Türk gençliğinden aldığını belirtti. Özçağlar, “Bugün, bizlere emanet edilmiş bir hazine olan Cumhuriyetimizi ve bu kutsal vatanı bütün güzellikleriyle gelecek kuşaklara teslim etmek, hepimizin, herkesin boynunun borcudur. Bizler, bize güvenen ve inanan atalarımızla, şehitlerimizle, gazilerimizle ne
kadar övünsek azdır” diye konuştu. Altındağ Uluğbey Anadolu Lisesi öğrencisi Maşide İlhan da “gençlik adına” şiir okudu. Törende, Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve gençliğin Ata’ya cevabı seslendirildi.

Daha sonra kız ve erkek atletlerin Samsun’dan getirdikleri bayrak ile Selanik’ten getirdikleri bayrak ve toprak, Cumhurbaşkanı Gül’e sunuldu. Gül, kendisine sunulan kutu içerisindeki toprak ile bayrağı öperek teslim aldı.
Gençlik Marşı’nın söylenmesinin ardından Jandarma Bandosu da seslendirdikleri çeşitli parçalar eşliğinde dans ettiler. Türk Hava Kurumu paraşütçülerinin Atatürk posterleri ve bayraklarla yaptığı atlayışlar, protokoldekiler ve tribünlerdeki vatandaşlarca coşkuyla alkışlandı.