Bakan Kılıç Antalya’ya 3 yeni spor tesisi müjdesi verdi

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya'ya 3 yeni spor tesisi müjdesi verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya’ya 3 yeni spor tesisi müjdesi verdi. Kılıç, halen inşaatları devam eden ve ihale sürecinde olan yatırımların toplam bedelinin 400 milyon lira olduğunu, bunları bir yıl içinde bitirmek istediklerini söyledi. Kılıç, 33 bin kişilik Antalya Stadyumu’nu da sezon başına yetiştirmek için 24 saat inşaatın devam etmesini istediklerini ancak yerel yönetimlerin yüklenici firmaya mesai saatlerine uymaları konusunda baskı yaptıklarını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya’da devam eden stadyum, kapalı spor salonu ve öğrenci yurdu inşaatlarında incelemelerde bulundu. İncelemeleri sırasında Antalya’ya 3 yeni spor ve gençlik merkezi müjdesi de veren Kılıç, tüm yatırımın toplam bedelinin 400 milyon lira olduğunu açıkladı. Kılıç, yeni yatırımların projelerini de tanıttı. Projelerin tanıtımını yapan Kılıç, Antalya’yı 12 ay boyunca turizme kazandırmak için tüm spor branşlarının olması gerektiğini söyledi. Bu amaçla, buz pateni salonu yapma kararı aldıklarını belirten Kılıç, “Ölçüler olimpiyat ölçülerinde. Antalyalı gençlerin eğitim ve müsabakalarını yapabilecekleri bir salon. Antalya’ya özgü çilen bir salon. Proje renkleri kırmızı ve beyaz Antalyaspor’un rengi. Bunu çok kısa bir süre içinde ihale edip bir yıl içinde Antalya’ya kazandırmayı hedefliyoruz. Güneşi buzla buluşturarak tezata vurgu yapmış olacağız.” dedi. Bir diğer projenin Antalya Çok Amaçlı Spor Salonu olduğunu belirten Kılıç, buna kendi aralarında ‘sporcu fabrikası’ dediklerini söyledi. Salonun 3 katlı bir tesis olacağını belirten Kılıç, “8-10 arası spor salonu var. Bir yılda bu projeyi Antalya’ya kazandırmayı hedefliyoruz. Antalya’yı bir spor kenti olarak konumlandırırken, Antalya’ya gelecek olan yabancı ülke milli takımlarını müsabaka salonları dışındaki bu antrenman salonlarında ağırlama imkanı olacak. Türkiye’de 12 tane olimpiyatlara sporcu yetiştirme merkezleri var. Bunlardan biri de Antalya. Milli takımların olimpiyatlara hazırlanacağı illerden biri Antalya. Antalyalı genç sporcular ve Isparta, Burdur’da burada hazırlanacak.” ifadelerini kullandı. Bunların yanında Antalya Cimnastik Salonu da yapacaklarını belirten Kılıç, Mersin’de inşa edilen merkezin aynısının olacağını kaydetti. Antalya’nın cimnastikte sıçrama yapabilecek öncelikli iller arasında olduğunu belirten Kılıç, yeni yılla birlikte bu salonu Antalya’ya kazandıracaklarını söyledi. Kılıç, tesiste biri müsabaka ikisi antrenman olmak üzere 3 ayrı salon bulunacağını kaydetti. Kılıç, bu 3 tesisin toplam bedelinin 50 milyon lira olduğunu ve bir yıl içinde hizmete açmak istediklerini kaydetti.

“YEREL YÖNETİMLERİN ENGELLMESİYLE KARŞILAŞIYORUZ”

Antalya’da yapımları devam eden projeler hakkında da bilgi veren Bakan Suat Kılıç, 33 bin seyircili Antalya Stadyumu’nun 2014 yılı sonunda bitirmeyi planladıklarını, ancak yeni sezonu yetiştirmek istediklerini kaydetti. Ancak temelin atıldığı günden bu yana arzu ettikleri hızda inşaatı sürdüremediklerini belirten Bakan Kılıç, “Çünkü mesai saatleri konusunda sürekli bir engelle karşılaşıyoruz. Bu mesai saatleriyle ilgili engellemeler hızla yerel yönetimler tarafından ortadan kaldırılması lazım. Saat 18.00’dan sonra çalışmayan bir şantiyenin bir yılda 33 bin kişilik bir yeri bitirmesi kolay değil. Meltem mahallesi sakinlerinden vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diledik. Bu rahatsızlığın en kısa sürede bitmesi için geç saatlere kadar çalışıp bu inşaatı bitirmemiz lazım. Meltem mahallesi inşaat gürültüsünden en kısa sürede kurtulmuş olacak. Ben Antalya ya polemik için değil, hizmet için geliyorum. Antalya da herhangi bir belediye başkanıyla polemiğe girmem. Sonuçta mesai saatlerinin kontrolünü sağlayan makamlar bellidir. Kimseye laf göndermiyorum, kimseye mektup yazmıyorum, açık açık konuşuyorum. Bu tesislerin bir an önce bitmesini istiyoruz. Mesai konusunda yerel yönetimler bize yardımcı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bakan Suat Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 75. yılında şükran ve saygıyla büyük önderi andığını ifade etti.