Bakan Koç; ‘Benim gibi samimi bakanı zor bulursunuz’

Kütüphanelerin sorunlarını ve çözüm önerilerini iletmek üzere 3 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan randevu alamadıklarını söyleyen Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Ali Fuat Kartal'a;

Koç, kendinden önce konuşan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ahmet Arı’nın Kültür Sanat Sen’ e bağlı bir grup tarafından alkışlı protesto edilmesine de değinerek, “Kütüphaneciliğe ne kadar önem verdiğimi göstermek için 40 kadro açtım ancak müracaat eden olmadı. Uzman yardımcılığı sınavında, kütüphanecilik mezunlarını uzman yardımcısı yapmak için gerekli 70 puanı alabilen kimse olmadı” diye konuştu.

Kütüphaneler Haftası nedeniyle Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda bir tören düzenledi. Törende ilk konuşmayı Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal yaptı.

Kartal, kütüphenlerin ve kütüphanecilerin pek çok sorunla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, “Kültür Bakanlığı’na meslek sorunlarımızı anlatıp, öneri sunabileceğimiz bir randevunun 3 yıldır verilmemesi neyle açıklanabilir bilmiyorum” dedi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ahmet Arı da törende bir konuşma yaptı. Arı, 2005 yılında kütüphanelerden 20 milyon kişinin faydalandığını, 80 bin kitabın çeşitli kütüphanelere ulaştırıldığını ve toplam 417 bin YTL ödenek ayrıldığını belirtirken, salondaki Kültür Sanat Sen’e bağlı yaklaşık on kişilik bir grup tarafıdan protesto edildi.

Salondaki göstericiler alkışlar eşliğinde, ‘Samimi olun’ sloganları attı. Grup, görevliler tarafından salondan çıkartılırken, Genel Müdür Arı konuşmasına devam etti.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise açıklamasına, “İlgililerin yazıp bana oku dedikleri metne başlamadan önce – öyle değil mi, öyle işte- iki üç hususu sizlere arz edeceğim” sözleri ile başladı. Amacının polemik yaratmak değil, salondakileri bilgilendirmek olduğunu kaydeden Koç, “Sıkıntı duyduğunuz an, alkışla protesto edebilirsiniz” dedi.

Dernek Başkanı Kartal’ın konuşmasını dengeli ve olgun olarak nitelendiren Koç; “3 yıldır randevu alamama meselesine gelince bir yanlış anlama olacak. Benim bir tek özelliğim vardır, selam verenin selamını alırım. Benimle görüşmek isteyip te, randevusuna cevap vermediğim, telefonuna geri dönmediğim kişi olamaz. Eğer olmuşsa, özel kalem müdürünün iflahını keserim, bu seferde diyeceksiniz ki faşist bakan… Çok üzülürüm” diye konuştu.

“BENİM GİBİ SAMİMİ BAKANI ZOR BULURSUNUZ”

Derneğe, Genel Müdür Ahmet Arı’nın göreve geldiğinin ikinci günü randevu verdiğini söyleyen Koç, salonda yapılan protestoya da değindi. “Üç-dört arkadaş yüksek sesle bir şeyler söylediler. Tam duyamadım ama – Samimi olun- dediler.” diyen Koç, şöyle devam etti: “Her şeyimi muayeze edebilirsiniz ama samamiyetimi hayır. Siz benim gibi samimi bakanı zor bulursunuz. Söyleyecek sözünüz varsa, burada sizinde konuşmanızı isterim. Söyleyeceklerinizi sonuna kadar dinlemeye hazırım”

“KÜTÜPHANECİLER İÇİN 40 KADRO AÇTIM MÜRACAAT OLMADI”

Yönetmelik gereği; şube müdürlerinin kütüphaneci olması gerektiğini belirten Koç, “Size bir meseleyi izah edeyim. Kütüphanelere ne kadar önem verdiğimi göstermek için DÖSİM’den 40 kadro açtım. Ama yeterli müracaat olmadı” dedi.

Koç’un bu sözlerine karşılık, salondakilerden bazıları kadro açıldığı bilgisinin kendilerine ulaşmadığını aktardı. Bakan Koç ise “Lafı dinle, ondan sonra itiraz et” yanıtını verdi.

Herkesin Ankara’da çalışmak istediğini, ama kapalı kütüphanelerin Anadolu’da olduğunu dile getiren Koç, “Uzman yardımcılıkları sınavı açtık. Hususen de, kütüphanecilik mezunlarına kadro açtım ama yeterli puan gerekiyordu. Kütüphaneciler için 70 puanı aşan kimse çıkmadı. Ama bıkmış değilim. Çünkü kütüphaneciliği ancak kütüphanecilik fakültesi mezunu olanların yapması, işin ihtisası gereğidir. Bunu savunuyorum. Gelecek sene bu kadroların kütüphanecilik mezunları ile dolması için elimden geleni yapacağım. Diğer fakülte mezunları 80-90 puan alırken; kütüphanecilik mezunlarını uzman yardımcısı yapmak için 70’e indirmemize rağmen bu puanı alanı bulamadık” şeklinde konuştu.

Koç konuşmasında, evinin duvarlarının kitaplarla dolu olmasına rağmen, halen kitap almaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Keşke çok iyi kütüphaneler kurabilsek, evlerimiz bu yükten kurtulur. Bu yük güzel bir yüktür. En azıdan benim için. Hanımım aynı kanaatte mi bilemiyorum” ifadesini kullandı.

Bakan Koç, toplantı salonundan çıktıktan sonra da, kendisini protesto edenlerle konuştu. Yaklaşık 40 kadro açtığını ancak müracaat edilmediğini tekrarlayan Koç, 2-3 ay sonra yeniden kadro açacağını belirterek, “Ama Anadolu’ya gideceksiniz” dedi.

Sendika üyeleri ise “Biz gönüllüyüz, ancak bu kadar mezun varken, tarih mezunun almayın” diye konuştu.

“DİYET YAPMAK ZORUNDAYIM”

Bakan Koç, daha sona sergi salonundaki korsan eserler sergisinin açılışını yaptı. Koç burada da basın mensuplarının yaptığı diyet ile ilgili soruları ile karşılaştı.

Basın mensuplarının ısrarlı sorularına karşılık kilosunu söylemeyen Koç, diyet yapmak zorunda olduğunu aktardı. Koç; hızlı diyetlerin hepsinin zararlı olduğunun ortaya çıktığını söyleyerek, “Temel husus şu, yediğinin yarısı, hareketin iki katı” dedi.