Bakan Koç; ‘Bu muhteşem bir olay’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, güneş tutulmasını "muhteşem bir olay" olarak değerlendirdi.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte tutulmayı izleyen Koç, “Bu muhteşem bir olaydır.” dedi.

Tutulma başlamadan Side’de incelemelerde buluna Kültür ve Turizm Bakanı, daha sonra kaldığı otele geçerek burada tutulmayı beklemeye başladı. Elindeki tutulma gözlüğünü inceleyen Bakan Koç, “Eskiden mumla sislendirilen camlarla yapılırdı bu iş. Teknoloji ne kadar gelişti.” ifadesini kullandı.

Tutulma öncesi Bakan Koç ve beraberindekilerin oldukça heyecanlı oldukları gözlendi. Tutulmanın başlaması ile birlikte gözlüklerini takan protokol mensupları, meraklı bakışlarla güneş tutulmasını izledi. Zaman zaman gözlüklerini çıkartarak dinlenen bakan Koç ve beraberindekiler, tam tutulma anını çıplak gözlerle izledi. Bakan Koç, bu arada 1966 yılındaki güneş tutulmasını izlemek için alınan teleskopla gökyüzüne baktı. “Muhteşem bir olay bu. Belki de çok az sayıda anne baba bu durumu evlatlarına aktarabilecek.” diyen Bakan Koç, “Türkiye ve Antalya’ya hayırlı olsun.” dedi.

Protokol mensupları, gözlem sırasında sık sık espri yaparken, Vali Alaaddin Yüksel, “Sayın bakanım şu anda devlet protokolünün verdiği hiçbir karar geçerli değildir. Ta ki tutulma bitene kadar.” şeklinde espri yaptı.

Bakan Koç, önündeki birkaç cihazı inceleyerek etrafındakilere 2060 yılına kadar saklamalarını tavsiye etti. Gazetecilere de “Neden izlemiyorsunuz. Önce bakın, ona göre haberlerinizi yazın.” şeklinden seslenen Bakan, tutulmanın bitimi ile birlikte Side’ye geçti. Burada PTT’nin güneş tutulması için bastırdığı özel pullarla bir kart gönderen Bakan Koç, kartı kime gönderdiğini açıklamadı.

Bu arada Bakan koçun beraberinde bulunan Kandil Rasathanesi’nden yetkililer, tutulma süresince herhangi bir sismik hareketin gerçekleşmediğini söyledi.