Bakan Koç dünyanın en uzun taş köprüsünü gezdi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, hiç programında yokken geçiş yolu üzerinde olan Uzunköprü ilçesine de uğradı.

Uzunköprü AK Parti İlçe Teşkilatı’nın çabaları doğrultusunda Uzunköprü’ye de gelen Bakanı, köprü girişinde Uzunköprü Kaymakamı Mehmet Aydın, Belediye Başkanı Ercan Çobanoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Şadan Atalay, Kurtbey Belde Başkanı İlter Akıncı ve vatandaşlar karşıladı.
Bakan Koç, tarihi köprüde incelemelerde bulundu. Bakan Koç, köprünün bakım ihalesinin iptalinin hükümetten kaynaklanmadığına değinerek, “İhalede müteahhit firmaların bir çatışması söz konusu olmuştur. O yüzden bir gecikme söz konusudur. Başbakanımızın bana Uzunköprü ve Edirne’de bulunan diğer tarihi köprülerle ilgili olarak bir talimatı var. Daha önceki yıllarda da kurulan hükümetler bu işlerle koalisyon hükümeti oldukları için pek sağlıklı bir şekilde ilgilenemedi. Ancak biz tek partili hükümet olarak bu konu ile yakından ilgileniyoruz. Bu işler iğne ile kuyu kazmaya benzer. Çünkü bu çalışır vaziyette bir köprü bunu restore etmek için öncelikle alternatif köprü oluşturulması gerekir. İhale en kısa zamanda tamamlanacak. Burada basının önünde bir kez daha söz veriyoruz.” dedi.

Daha sonra Uzunköprü AK Parti İlçe Teşkilatı’na gelen Bakan ve beraberindeki heyete AK Parti İlçe Başkanı Şadan Atalay, ilçenin tarihi hakkında bilgi verdi. Atalay, Bakan’dan ilçeye bir kültür sitesi yapmasını istedi. Kültür sitesi arsasının mevcut olduğunu hatırlatan İlçe Başkanı Atalay, Koç’a ilçeye özgü peynir, pirinç, ayçiçek yağı, peynir helvası ve tarihi köprünün bir resmini hediye etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kültür sitesinin plan ve projesini kendinin bizzat yapacağının sözünü vererek, “Finansal kaynağı siz bulacaksınız” dedi. Bakan Koç, buradan Çanakkale’ye hareket etti.