Bakan Koç eleştirilere cevap verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'nin 2007 yılı tanıtımlarıyla ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi.

Koç, Türkiye’nin tanıtımı için belirlenen afişlerinin bir heyet tarafından tercih edildiğini belirterek, “Bu gibi tanıtımlarda insanların anlayışına uygun olarak beğenip beğenmeme hakkı vardır. Bu bir fikirdir. Biz bu fikirlere katılmıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, partisinin Aydın il teşkilatı ve yönetim kurulu üyelerinin düzenlediği toplantılara katılmak üzere memleketine geldi. Sözkonusu toplantılara katılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Koç, bazı ulusal basın organlarında yer alan 2007 tanıtımları ile ilgili eleştirilere cevap verdi.

Bu yıl içerisinde yurt dışında ilk defa 200 fuara katılacaklarını bildiren Bakan Atilla Koç, Rusya’daki tanıtım ihalelerinin bir Rus, Avrupa ve Amerika’daki ihalelerin ise bir Alman firmasına verildiği hatırlattı. İhalelere yaklaşık 40 firmanın katıldığını ifade eden Koç, bu firmalardan 17 tanesinin yabancı olduğunu söyledi. Koç, 2007 yılı için yapılan tüm hazırlıkların bir heyet, sektör temsilcileri ile grafik ve tanıtım bilen ilim adamlarından oluşan bir müteşebbis heyet tarafından seçimlerin yapıldığını kaydetti. Nihai kararı onay mercii olan kendisinin vermiş olduğuna dikkat çeken Koç, alınan kararın tavsiyelere uyularak verildiğinin altını çizdi.

Yaklaşık 150 kadar profesyonel futbol takımının Antalya’da kamp yaptığına dikkat çeken bir basın mensubu, Bakan Atilla Koç’a bu alanların genişletilmesi ile ilgili olarak bakanlığın her hangi bir çalışma yapıp yapmadığını sordu. Böyle tesileri yapmanın bakanlığın görevi olmadığının altını çizen Atilla Koç, bunları turizm yatırımcılarının yapması gerektiğini dile getirdi. Antalya’da 35 tane talesoterapi (kışın açık deniz suyunu alıp ısıtıp termal olarak kullanmak) otelin bulunduğu bilgisini veren Koç, bu yıla kadar bu otellerden 29 tanesinin bu imkânını kullanmadığına değindi. Bu sene sıkıntıların yaşanmasından sonra bu otellerin hemen hepsinin bunu kullanmaya başladığını dile getiren Koç, Çeşme’de bu imkânların var olduğunu ve bu sene yeniden ihaleye çıkarılacağını anlattı. Ülkenin başlıca turizm merkezilerinden olan Didim ve Kuşadası’ndaki turizmcilerin bir an önce talesoterapi için tesislerini tekrar revize ve tevziye etmesini isteyen Koç, aynı bölgelerde belediye ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün ortak yatırımlar yaparak, futbol sahalarını çoğaltmaları gerektiğini kaydetti.

Antalya’nın bunu yaptığını ve bunun için antrenman yapılabilecek sahalarının bulunduğunu belirten Koç, şöyle konuştu: “Kuşadası’nda nasıl bu kadar büyük bir işi becerebileceğiz. Apartmanların arasında mı? Yoksa gökdelenlerin içinde mi? Bazı hataların hata olduğu seneler sonra ortaya çıkıyor. Ama o hata yapanlara zamanında bir şey denilmediği için, şimdi onlar bile çıkıp ahkâm kesebiliyorlar. Benim söylediğim hep o. Özellikle Davutlar, Güzelçamlı, Kuşadası, Pamucak, Özdere bölgesi hem talesoterapi, hem de futbol ve golf sahalarıyla yeniden ihya edilmeli ki eski günlerine dönebilsin. Yoksa böyle bir beton yığını halindeyken, doğrusu Kuşadası için bir Aydınlı olarak endişe etmekteyim. Didim de endişem yok. Zaten biz orayı turizm beldesi ilan ettik. Ama Kuşadası bölgesini düşündüğümüz zaman Özdere, Pamucak, Kuşadası, Güzelçamlı, Davutlar zinciri ve kolyesini iyice revize gerekiyor.”

21 Şubat 2005 günü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç, bugün herkesi şaşırttı. Yaklaşık 23 aydır sürekli uyurken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayan gazetecilerle bir türlü anlaşamayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bugün Aydınlı gazetecilerin tamamına çiçek verdi. Bakan Koç, ilk olarak basın mensuplarının geçmiş Kurban Bayramı’nı kutladı, ardından 2007 yılının başarılı geçmesi temennisinde bulundu. Bakan Koç, basın toplantısına geçmeden önce masasında bulunan çiçek sepetinden çıkardığı karanfilleri basın mensuplarına tek tek yanına çağırarak hediye etti. Bugün oldukça neşeli görünen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, uyuma görüntülerinin yayınlanması nedeniyle uzun süredir problem yaşadığı basın mensupları ile adeta barışmış oldu.