Bakan Koç erkek egemenliğini eleştirdi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, partilerindeki erkek egemenliğine karşı çıktı. Atatürk Kapalı Spor Salonundaki merkez ilçe kongresinde katılan Koç, seçimde oluşturulan divanda kadın üye bulunmamasını eleştirdi.

Hükümet olarak sabırla her şeyi halledeceklerini ifade eden Bakan Atilla Koç, sabır ve hoşgörü istedi. AK Parti’nin ismi gibi ak olduğunu bazı şeyleri söylerken de aklıklarından dolayı söyleyemedikleri olduğunu anlatan bakan Koç, “Ak elbise giyenin üzerinde leke daha çabuk görünür. O bakımdan bizim daha hassas olmamız gerekiyor. Bu hassaslığı temel noktalarda gösterip, bazı noktalarda ihmal ettiğimiz günler olabilir. Unutmamamız gereken temel noktamız. Bu temel nokta, geçiş döneminde çok yaşacağız. Yemeyeceğiz yedirmeyeceğiz. Sabırlı ve hoşgörülü de olacağız. Buna çok ihtiyacımız var. Bazı şeyleri isim olarak sevmemize rağmen devrim çapında işler yaptık. Kronik dertleri hallederken bazı akıl almaz sıkıntıları da göz önüne almamız gerekiyor. Dikleşmeyiz ama dik dururuz.” dedi.

Hz. Muhammed’in karikatürle tasvir edilmesine de değinen bakan Koç, bu konuda Avrupa ülkelerine ders verdiğimizi söyledi. Protesto ve tepkilerin sınırları aşmadan yapılmasını isteyen Koç, “Bundan şu sonuç çıkıyor: Demek ki 2006’da Avrupa Birliği’ne (AB) girme aşamasında Hıristiyan Batılıların Müslüman Türkiye’den, Müslüman halktan öğreneceği hoşgörü dersi var. Bizim Peygamberimiz bize, Hz. Musa’yı ve İsa’yı sevmeyi öğretti. Biz de onlara, şunu öğrettik, Museviler kendi peygamberlerini peygamberlikten öte alelâde bir insan olarak görürler. Peygamberlerini unuturlar. İseviler ise tam tersine Hz. İsa’nın insanlığını unutup ilahlaştırırlar. Oysa bizim peygamberimiz hem Resuldür, hem de Allah’ın kuludur. Böylece bunu biz Avrupa’ya bunları öğretmiş oluyoruz. Güçlü olunca, söyleyecek sözün olunca, söyleyecek sözleri olmayanların alayları, küçümsemeleri tarihi bir sürküle olarak devam eder. Mekke devrinde de müşrikler de Hz. Muhammed’e aynı şeyi yapmışlardı. Hz. Muhammed, (Ya Rabbi! Sen onları affet, onlar seni bilmiyorlar) demişti. Bunun cevabı; bizim emanetimiz bir papazı öldürmek değildir. Tepki ve protestoya evet, ama kırmadan dökmeden. Haklı olduğun konuda haksız olmadan.” şeklinde konuştu.