Bakan Koç kuşgribine rağmen 26 milyon turist bekliyor

Kuş gribinin turizme muhtemel etkilerini en yetkili ağızdan dinlemek için çaba sarfeden basın mensupları Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'tan istedikleri yanıtı alamadı.

Basın mensuplarının ısrarlı sorularına direnen Bakan Koç sadece, “Bayramda hiç bayram yapmadım. Ben hep bunlarla ilgili çalıştım. Bütün dünyaya raporlar yolladım.” yanıtını verdi.
Turizm ve Kültür Bakanlığı, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği(TUROB), Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Edexcel International Vakfı’nın işbirliği ile yürütülecek ”AB Uyumlu Mesleki Sertifika Projesi” hayata geçirildi. Sözkonusu projenin İstanbul The Marmara Otel’deki imza törenine Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç da katıldı. Bakan Koç toplantıda konuşmasının başında basın mensuplarının güzel bir şey yaparak kuş gribi ile ilgili soru sormamalarını istedi. Ancak Koç, bu isteğine rağmen kuş gribi ile ilgili sorulardan kaçamadı.

Bir basın mensubunun ”Kuş gribi turizmi nasıl etkileyecek?” şeklindeki sorusu üzerine Koç, ”Sorunuzu sorulmamış kabul ediyorum. Cevap vermeyeceğim, susma hakkını kullanacağım.” şeklinde konuştu. ”Sorumuzu neden sorulmamış kabul ediyorsunuz?” şeklindeki bir başka soru üzerine Bakan Koç, ”Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı’nın bazı şeylerde susması, konuşmasından daha önemli. Susmanın altın olduğu devirlerdeyiz.” ifadesini kullandı.

Koç, Yunanistan Turizm Bakanı Dimitris Avramopoulos’un vatandaşlarını kuş gribi nedeniyle Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarması nedeniyle ilgili yöneltilen soruya; ”Karadeniz’de bir söz vardır, hasım insana mevlit okutmaz diye.Turizmde Akdeniz çanağında herkes birbirine rakiptir. Onun için basın da bize yardım etsin. Fransa’da Müslüman Fransızların yaptığı olaylarda ilgili bakanları konuştu mu? Fransız televizyonları bunları verdi mi? Kuş gribi konusunda susma hakkım devam ediyor. Devlet adamlığı odur ki, kendisi bazı şeylere şahitlik etmez. Ben o meseleden dolayı, Yunanlı meslektaşım Dimitris Avromopulos’u bugün arayacağım. Bütün bakanlıklarımız allestadır (harekete hazır, tetikte). Ve sizlerin de yardımıyla, mevlit okutmayacak hasımlarımıza mevlit okutma fırsatı vermeyin.” yanıtını verdi.

Bakan Koç ayrıca Türkiye’ye 2006 yılında 26 milyon turistin gelmesini beklediğini dile getirdi. Toplam 21 milyar dolarlık bir gelir beklediklerini anlatan Bakan Koç, “Bu benim hayalim.” dedi. Koç, “Geçen seneki verilere dayanarak, basın mensuplarından cesaret alarak, TUROB’dan, TURSAB’dan destek alarak, müteşebbislerden cesaret alarak ve Egeli efeliliğime dayanarak 2006’da 26 milyon turist hayalim var. Bu rüyanın gerçekleşmesi hepimizin lehinedir. 26 milyon turist, 21 milyar doları aşan gelir. Bunu yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz.” şeklinde konuştu.