Bakan Koç Zonguldak’a verdiği sözü tuttu

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Döner Sermaye Müdürü Ender Altıntaç ile Kültür Merkezleri Daire Başkanı Savaş Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, yapacağı projelerle ilgili incelemelerde bulundu.

Bakan Koç’un talimatıyla Ereğli’ye gelen Düzgün, Altıntaç ve Bozdağ, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, Ereğli İlçe Kaymakam Vekili Osman Ekşi, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve diğer yetkililerle birlikte Cehennemağzı Mağaraları’nda incelemelerde bulundu. Mağaralardaki incelemelerden sonra açıklama yapan Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürü Orhan Düzgün, Ereğli’nin Batı Karadeniz’in önemli ilçelerinden biri olduğunu ancak turizmin yeterli oranda gelişmediğinin altını çizdi.

Turizm potansiyeli olan ilçede turistik mekanlara ziyaretçi sayısını artırabilmek için çalışma başlattıklarına işaret eden Düzgün, şöyle devam etti: “Ereğli’de turistik mekanlar var ancak ziyaretçi sayısı az. Özellikle Cehennemağzı Mağaraları’nın olduğu yerde çevre düzenlemesi yapacağız. Yeni düzenleme için kamulaştırılacak alanlar, kamulaştırma çalışmasına tabii tutulacak. Proje kapsamında anfi tiyatro yapılacak. Buraların daha cazip hale gelmesi için uğraşıyoruz.”

Düzgün, ayrıca, Zonguldak’ta da bir dizi incelemelerde bulunacaklarını ve yapılacak olan yatırımları netleştireceklerini aktardı. Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen ise Bakan Koç’un kenti ziyaretinde bir takım sözler verdiğini ve bunların yerine getirilmesi için heyet gönderdiğini anlattı. Vali Erkmen, Cehennemağzı Mağaraları’nın turizme açılması için somut adımlar atıldığının altını çizdi.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da, siyasi yaşamında ilk defa bir Bakanın sözünü tutması için hemen heyet gönderdiğine şahit olduğunu aktardı. Posbıyık, heyetin incelemelerde bulunmasından dolayı son derece mutlu olduğuna vurgu yaptı. Posbıyık, ayrıca, Düzgün, Altıntaç ve Bozdağ’a elpek bezi, reçelin yanında çeşitli hediyeler verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Ereğli’deki incelemelerini tamamladıktan sonra Zonguldak’a hareket etti. Heyet, Zonguldak il merkezi ve bazı ilçelerinde de yapılacak olan projelerle ilgili incelemelerde bulunacak.