Bakan Koç’tan 32 harfli alfabe isteği

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 29 harften oluşan alfabenin Türkçe'deki bazı sesleri karşılamadığını belirtti.

Koç, ”Alfabede 32 harf olsa bazı sesleri daha rahat karşılardı” diye konuştu.

Türkçe’deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçe’nin korunması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Atila Koç, diller ile insanlar arasında benzerlik kurarak, “Dil de insanlar gibi zamanla değişiyor. Diller de insanlar gibi uzun boylu, kısa boylu şişman veya zayıf olabilir” dedi.

Türkçe’nin İngilizceden daha güçlü bir dil olduğunu vurgulayan Bakan Koç, Türkçe’nin 26 zamana sahip olduğunu kaydetti. Üçüncü şahıslarda ”o, onlar, ona ” gibi cinsiyet bildiriminin olmamasının da Türkçe’nin en zayıf tarafı olduğunu kaydeden Bakan Atilla Koç, ”Göçebe bir toplum olduğumuz için kendi alfabemizde ısrarcı olmadık. Latin alfabesi, bizim 11. alfabemiz oldu” dedi. Bakan Koç, 29 harften oluşan alfabenin Türkçe’deki bazı sesleri karşılamadığını belirterek, ”Alfabede 32 harf olsa bazı sesleri daha rahat karşılardı” diye konuştu.

Türklerin dudaktan, İranlıların damaktan, Arapların da gırtlaktan konuştuklarını ifade eden Bakan Koç, Çağatay ve Oğuz lehçelerinden yeni bir sözlük oluşturulmasını önerdi. Bakan Koç, Türkçe’nin kelime üretmeye uygun bir dil olduğunu, bazı uzmanların 300 binden fazla kelime üretilebileceğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkçe’nin yozlaştığı, kirlendiği ve bozulduğu yönüdeki görüşe katılmadığını dile getirerek, devlet dili, eğitim dili, edebiyat dili ve bilim dili olarak Türkçe’nin Cumhuriyet dönemi dahil en parlak ve güçlü devriniyaşadığını bildirdi. Bakan Koç, “70 milyondan fazla insanın konuştuğu Anadolu Türkçesi’nin yozlaştığı veya bozulduğu söylemek yanlıştır. Lütfen dilimize bühtan etmeyelim” diye konuştu. Koç, konuşma diliyle yazı dili, halk diliyle aydın dili, edebiyat diliyle bilim dili arasındaki farkın son zamanlada azaldığını kaydetti.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, devlet memurlarına yabancı dil sınavı uygulanması ve başarılı olanlara ek ödeme yapıldığını hatırlatarak, neden Türkçe sınavı yapılmadığını sordu. Bu soruya karşılık Atilla Koç, ”Kimse 70’in üzerinde not alamaz. Bundan korktuğumuz için yapmıyoruz” diyerek espri yaptı.

Bakan Koç, başka bir soruya cevap verirken, ”Alanya’da 20 bin Alman var onların da dinlerini şey ediyim…” dedi. Bu sırada AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Bakan Koç’u uyararak, bu sözlerin yanlış anlaşılabileceğini söyledi. Bunun üzerine Bakan Koç, ”Almanların dinlerini yaşamalarını” kastettiğini belirterek, ”Bundan da anlam çıkaracaklarsa yuh olsun” diye konuştu.