Bakan Koç’tan ‘Gürcistan’ haberi…

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Gürcistan ile karşılıklı olarak kültür varlıklarının envanterinin çıkarılacağını belirtti.

“İstanbul-Tiflis Kültür Günleri” kapsamında İstanbul’da bulunan Gürcistan Kültür ve Spor Bakanı Gabaşvili ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Bakan Koç konuk Bakan’ın, Gürcistan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak girişimiyle organize edilen “İstanbul Tiflis Kültür Günleri” kapsamında İstanbul’da bulunduğunu ifade etti. Konuk Bakan ile iki ülke arasındaki kültürel varlıkların emvanterinin çıkarılması ve kültürel anlamda işbirliği yapılması konusunda fikir birliği içinde bulunduklarını belirten Koç, eylül ayından itibaren karşılıklı olarak heyetler arası görüşmelerin yapılacağını söyledi. Türkiye’nin komşu ülke Gürcistan ile hiçbir sorun yaşamadığının altını çizen Bakan Koç, kendisinin de Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında eylül ayında Gürcistan’a gideceğini ifade etti.

Konuk Bakan Gabaşvili de Türkiye’de gördüğü misafirperverlikten mutluluk duyduğunu belirtti. Bakan Koç ile kültürel anlamda yapılabilecek işbirliği konularını görüştüklerini anlatan Gabaşvili, atılacak adımlar konusunda eylül ayından sonra somut gelişmeler yaşanacağını kaydetti.