Bakan Koç’tan müze müdürüne fırça!

Bursa'nın İznik ilçesinde tarihi mekanlarda incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İznik Müze Müdürü Gülger Algur'u gazetecilerin önünde fırçaladı.

“Bu yıl 49 bin efendim” cevabını alan Bakan Koç; “Neden bu kadar düşük, 100 bin kişinin ziyaret etmesi gerekmez mi?” diye sorduğu Algur’a , işinin düzgün yapması konusunda uyarılarda bulundu.

Bakan Koç, Bursa’nın İznik ilçesinde tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu. Bakan Koç, gecikmeli geldiği İznik ilçesinde önce ilçe Kaymakamı Hüseyin Avcı’yı makamında ziyaret etti. Bakan Koç, “Tarihi eserleri diriltmek, onları ihya etmek üzere bir çalışma başlattık. Kendi imkanlarımız, valiliğin, kaymakamlığın özel imkanları ve ÇEKÜL Vakfı’nın imkanları, bir de yurtdışındaki bu hususta yardım yapan vakıfların, fonların imkanlarını İznik’e nasıl çekebiliriz? Onun için buraya geldik. Özellikle bu tarihi eserlerin ihyası meselesinde, en büyük zorluk da rölevedir. Şimdi ‘alan uygulaması’ diye mevcut durumun plana alınması meselesi var ki arkeoloji ve mimarlık açısından en zor işlemlerden birisi. Lakin son zamanlarda ‘lazer teknolojisi’ diye bir teknoloji çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin var. Üniversitelerimizin bazılarının var. Yanlış hatırlamıyorsam ÇEKÜL Vakfı da yeni almış. Lazer elektronik bilgisayar teknolojisiyle bu biraz daha hızlanıyor. 2 senede bitecek iş, 3 ayda bitiyor. Ancak herhangi bir imalatı yapmadan, projenin tatbikatına geçmek mümkün değil. O sebepten bu husustaki çalışmaları kaymakamımız, valimiz, belediyemiz, bizler, sivil toplum kuruluşları hepimiz yapacağız. Ama sizlerden de sabır bekliyoruz.” dedi.

Gazetecilerin”Kazı çalışmalarıyla ilgili geçen yıl Balıkesir’deki incelemelerinizde ödeneklerle ilgili müjdeler vermiştiniz. Bu konuda şu anda bir sıkıntı var mı?” şeklindeki sorusu üzerine Koç, ”Sorularınızda niye müspet olmuyorsunuz? Sıkıntı olduğu zaman sorun. Müjde devam ediyor. Yapıyoruz. Geçen sene 8 trilyon para harcadık, bu sene de harcayacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, daha sonra, Ayasofya, çini fırınları, 2. Murat Hamamı, Süleymanpaşa Medresesi, Abdülvahap, Çandarlı, Hayrettinpaşa, Kırgızlar ve Halilpaşa türbeleri, İznik Müzesi, Yeşil, Şeyh Kutbettin ve Eşrefzade camileri, 1. Murat Hamamı ve Roma Tiyatrosu’nu ziyaret etti.

İznik Müzesi önünde otomobilini durdurarak aşağıya inen Bakan Koç, müze müdürü Gülfer Algur’u çağırttı. Koşa koşa Bakan Koç’un yanına gelen Algur müzeyle ilgili Bakan Koç’a bilgi verdi. Müzenin yıllık ziyaretçi rakamını soran Bakan Koç “49 bin efendim” cevabını alınca; ‘Kaç olması gerekirdi normal şartlarda?’ diye sorunca Algur; “100 bin olması gerekiyordu” dedi. Bu kez Bakan Koç; “Neden o zaman rakam düşük?” diye sordu. Algur bu defa; “Efendim bakım nedeniyle üç ay kapalı kaldı müzemiz. Ayrıca ücretsiz ziyaret edenler de oldu” dedi. Bunun üzerine Bakan Atilla Koç; “Sen ne mezunusun, hangi okulu bitirdin” dedi. Algur; “Arkeolojiyi bitirdim” deyince Bakan Koç; “İşini düzgün yap, sıkıntılı yapma, işlerinizi kontrol edin. Ziyaretçi rakamının 100 bin civarında olması gerekirdi” dedi.