Bakan Koç’un ‘boyasız tabela’ya tepkisi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Turizm Haftası açılışını Nevşehir'de başlattı.

Koç, Göreme Açıkhava Müzesi’ndeki geleneksel el sanatları sergisinin açılışında sergi tabelasını beğenmeyince Nevşehir Turizm İl Müdürü Velettin Birsöz’e, ‘Bbu niye böyle, insan bunu bir boyamaz mı?” diye çıkıştı. Müdürün ”Efendim paramız yok” demesi üzerine bakan ”Bir boya ne kadar tutar ki?” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Turizm Haftası açılışını Göreme Açıkhava Müzesi’nden başlattı. Bakan Koç burada yaptığı konuşmada, ”İbadetin çoğu değil devamlısı makbuldür” diyerek sürdürülebilir turizm politikasının içinde bulunulması gerektiğini söyledi. Koç, ”Bu zihniyette olunca bir şeyler yoluna giriyor. Yol kelime anlamı olarak dağı aşan mesafeyi yaklaştıran demek. Yolda inişler çıkışlar olabilir. Mühim olan iniş ve çıkışların makul olması ve yolun kesintiye uğramamasıdır.” diye konuştu. Türkiye turizminin yüzde 75’inin deniz turizminden oluştuğunun altını çizen Koç, diğer turizm çeşitlerinin oluşturduğu yüzde 25’lik dilimin ise daha önemli ve gelir getirici olduğunu söyledi.

Koç, ”Ama bu yüzde 75’i ihmal etmeyeceğiz” dedi. Türkiye turizminin bir master planının olmadığını ifade eden Koç, ”Bu yüzden bazen attığımız oklar boşa gidiyor” ifadesini kullandı. Turizm master planının gelecek Eylül ve Ekim aylarında tamamlanacağını kaydeden Koç, ”Böylece sağımızı solumuzu daha iyi göreceğiz” diye konuştu.

Koç yaptığı konuşmanın ardından açılışını yaptığı serginin tabelasını beğenmeyince İl Turizm Müdürü Birsöz’e ”Bunu niye boyatmadınız?” diye çıkıştı. Müdürün ”Efendim paramız yok” demesi üzerine bakan ”Bir boya ne kadar tutar ki?” dedi.

Öte yandan tören sırasında Diyanet-Sen’e bağlı bir grup açıkhava müzesindeki turistlere Kutlu Doğum Haftası nedeniyle kırmızı gül dağıttı.