Bakan Özak Kuskunkıran Tüneli’nde

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Van ve Bitlis arasında yapımı devam eden Kuskunkıran Tüneli'nde incelemlerde bulundu.

İller Bankası’nın 11. Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı için Van’a gelen Bakan Özak, beraberindeki AK Parti Van milletvekilleri Maliki Ejder Arvas ve Hacı Biner, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yaşar Karayel, İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, Karayolları Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Daire Başkanı Uğur Kenan Adiloğlu, Van Valisi Niyazi Tanılır ve Bitlis Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu ile birlikte tüneli gezerek, bilgi aldı.

Tünelin bölgeye getireceği katkılardan söz eden Bakan Özak, 2 bin 100 metrelik tünelin bin 50 metresinin tamamlandığını ve 2007 yılı sonunda tünelin faaliyete geçeceğini söyledi. Özak, “2 bin 100 metrelik tünelin kazı çalışmalarında yarısını geçtik. Van tarafından 300 metre, Bitlis tarafından ise 750 metre olmak üzere bin 50 metreye ulaştık. İnşallah 2007 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılacak. Kazıdan sonra betonlama, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları yapacağız. Bu bölgede sürekli can ve mal kaybı oluyordu. Bu tünel sayesinde mal ve can kaybı önlenecek ve ekonomiye katkı sağlayacak. Özellikle ağır tonajlı araçların geçişi rahat olacak.” dedi.

Gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tünel inşaatı açılışında “2006 yılı sonunda bitecek” sözünü hatırlatması üzerine Özak, gecikmenin nedeninin ödenek şartlarından kaynaklanmadığını; hava şartları, müteahhittin kazı çalışmalarında karşılaştığı zorluklar ve biraz da kendilerinden kaynaklandığını söyledi.

Tünelde yapılan incelemelerden sonra Van Gölü etrafını araçla gezen Özak, Van-Tatvan, Ahlat-Adilcevaz ve Erciş-Van arasında yapılan ve yapım aşamasında olan duble yolları yerinde görerek incelemelerde bulundu. Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu mezarlığını da gezen Özak, mezarlıkta yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.