Bakan Özak Süleymanoğlunu ziyaret etti

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, tedavi gören dünya ve olimpiyat şampiyonu eski halterci Naim Süleymanoğlu'nu, yattığı hastanede ziyaret etti. Özak sporda şike için sert konuştu.

Memorial Hastanesi’nde yatan Naim Süleymanoğlu’na ziyarette bulunan Bakan Özak, buradan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Süleymanoğlu’nun durumunun iyi olduğunu söyledi.

Bakan Özak, ”Naim Süleymanoğlu kardeşimizi, birtakım sorunlar nedeniyle Memorial Hastanesi’ne getirmiştik. Kendisini ziyaret ettim. Şu an için durumu çok iyi. Yakında çıkacak. O dünyaya mal olmuş bir sporcu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da ilgileniyorlar. Naim’in iyileşmesi bizim için önemli bir sorumluluk. Naim’i tekrar o sporcu günlerine getiremesek dahi, onun o büyük özelliğinden, sporcu yanından gençlerimize nasıl faydalı oluruz, kendisiyle bunun planlarını yaptık” diye konuştu.

Naim Süleymanoğlu’nun doktoru Prof. Dr. Münci Kalayoğlu da Süleymanoğlu’nun 10 gündür hastanede tedavi gördüğünü belirterek, şu açıklamayı yaptı:

”Karaciğer yetmezliği vardı. Destek tedavisiyle, yoğun bakımda, yoğun bir tedaviyle, karaciğer fonksiyonları neredeyse normale geldi. Kendisini takip edeceğiz. Bundan sonra daha da iyiye gideceğini tahmin ediyoruz. Eski günlerine gelemese bile, dünyayı kaldıran bu adamın bundan sonra sağlıklı bir şekilde Türk sporuna, Türkiye’ye yardım edeceğine inanıyoruz. İnşallah bundan sonra sağlıklı bir şekilde Türk sporuna hizmet eder.”

Kalayoğlu, Naim Süleymanoğlu’nun halen yoğun bakımda tutulduğunu, ancak her an normal servise gidebilecek durumda olduğunu da kaydetti.

-LİGDEKİ ŞAMPİYONLUK YARIŞI-

Bakan Faruk Nafız Özak, Turkcell Süper Lig’deki şampiyonluk yarışı ve Fenerbahçe-Galatasaray derbisiyle ilgili soruları da yanıtlarken, ligdeki yarışın ilginç bir hal aldığını ve matematiksel olarak 4 takımın şampiyonluk şansının bulunduğunu söyledi.

Bursaspor’un önde gittiğini, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin sonucunu kestirmenin ise zor olduğunu ifade eden Bakan Özak, ”Bu derbiler, dünyanın sayılı derbileri içinde gösteriliyor. Ben şunu istiyorum; Fair-play ölçüleri içinde geçsin, güzel futbol oynansın, kim kazanırsa kazansın. Artık sonuçlara razı olmamız, hakemleri suçlamamamız, centilmence mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

Futbol Federasyonu ile Fenerbahçe Kulübü arasında yaşanan gerginlikle ilgili bir soruyu da Bakan Özak, ”Bugün Sayın Özhan Canaydın’ın cenaze namazında Müftü Bey ‘Canaydın, yenildiği maçta rakibinin stadında rakibini alkışlayan bir insandı. Bu hepimize ders olsun, kavgayı gürültüyü bırakalım’ dedi. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Federasyon bizim. Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzon, Bursa, Beşiktaş bizim. Topluma güzel mesajlar vermemiz lazım. Burada herkese görev düşüyor. Başta kulüplerimize, federasyonumuza, medyamıza… Lütfen tahrik edici demeçlerde ve yazılarda toplumu yönlendirmeyelim, sabırlı olalım. Kaybetsek de buna rıza gösterelim, kazananı alkışlayalım” diye yanıtladı.

-BAHİS SKANDALI KONUSU-

Bakan Faruk Nafız Özak, Almanya’da ortaya çıkarılan bahis skandalı ve şike iddialarıyla ilgili soru üzerine de şunları söyledi:

”Bochum Savcılığının incelemesi nedeniyle Adalet Bakanlığımız da oraya savcı göndermişti. İlgili belgeler alındı, Sarıyer Savcılığına verildi. Savcılık tespiti yapıp Futbol Federasyonu’na bilgi verdi, federasyon da gerekli işlemleri yapıyor. Gözaltılar vardır, ama bu isimler suçludur, değildir, onu da zaman belli edecek. O bakımdan sabırla bekleyelim. Ayrıca dün başbakanlığa şike ve teşvikle ilgili 5-12 yıl arasında ceza getiren bir maddeyi yolladık. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesiyle ilgili yasayı tadil ederek yeniden yolladık. Beklemek lazım. Önlem idari olarak vardı, adli olarak yoktu. Adli olarak da geliyor. Kim şikeye, kim teşvike bulaşıyorsa mutlaka ceza görsün, ama bulaşmayanları da suçlamayalım.”