Bakan Pepe; ‘Bu toprakların gerçek sahibi biziz’

Çanakkale'ye tanıtım gezisi amaçlı gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman pepe, tartışmalara yol açan Anafartalar sahil yoluna son noktayı koydu.

Anzak Koyu çıkarmasının yıldönümü törenlerine katılan misafirlerin rahatlığı için yapılan Anafartalar sahil yolunun krize yol açmasını değerlendiren Bakan Pepe, “Anzak yolu ile ilgili nota verildiği şeklindeki haberin gazetede yayınlanması ardından bakanlık müsteşarlarına talimat verdim. Gerekli makamlarla görüşün dedim. Eğer öyle bir şey varsa tamam arkadaşlar, bırakın nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar. Bu toprakların gerçek sahibi biziz. Avustralyalı, Yeni Zelandalı, İngiliz, Fransız sadece misafir. Bizim dedelerimiz, bu toprakların ilelebet Türk yurdu kalması için şehit düşmüş. Burada son sözü biz söyleriz, Türkiye söyler. Bunu herkesin bu şekilde kabul etmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin, Avustralya makamlarının ne istediği sorusuna ise Pepe, “Bizden fazladan bir şey istemiyorlar. Onlar bu konudan hiç haberleri olmadığını söylüyor.” dedi.

Yol sıkıntısının ne zaman biteceği sorusunu ise şöyle cevapladı: “Arkadaşlar, Çanakkale Valisi’ne bizzat verdiğimiz talimatla bu yolu, önümüzdeki 24-25 Nisan törenlerinde sağlıklı bir şekilde trafiğin işleyeceği hale getirecekler.”

Dışişleri Bakanlığı’nın yazdığı bir yazıyla yol çalışmalarının durdurulduğunu anlatan Bakan Osman Pepe, daha sonra Yankı İnşaat tarafından yapımına devam edilen, 2.7 milyon YTL keşif bedelli yapımına başlanan yolla ilgili olarak müteahhit firmanın şantiye şefi Caner Türkoğlu’ndan bilgi aldı. Türkoğlu, inşaata araverilmesinin Dışişleri Bakanlığı tarafından kendilerine tebliği edilmesi ardından hazırladıkları bir uyarı yazısı ile duydukları sıkıntıyı, olabileceleri anlattıklarını söyledi.

Yol bitirilmeden trafiğe açılması ardından ise yolda çökmeler meydana geldiğini söyledi. Burada yapılan yolun amacının bölgeye gelen Anzaklara iyi hizmet vermek ve onları rahatlamak olduğunu da vurgulayan Bakan Pepe, bölgede yapılan çalışmalar sırasında kemek bulunduğu haberleri çıkması üzerine çalışmayı durdurduklarını Avusturalya’dan kendilereni bir nota gelmediğini sözlerine ekledi.