Bakan Pepe Deniz Baykal’a tazminat davası açacak

Bakan Pepe, düzenlediği basın toplantısında Deniz Baykal ve Mehmet Sevigen'e eleştirilerde bulundu.

Baykal hakkında yüklü bir tazminat davası açacağını söyleyen Pepe şöyle dedi: 

”İyi ki halkımız bu CHP’ye iktidar vermiyor. İyi ki Baykal’ı muhalefete mahkum etti. Allah bunun hem iktidarından, hem muhalefetinden bu milleti korusun” dedi. Pepe, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde siyasette alışık olunmayan bir şekilde karalama kampanyası yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Sayın ana muhalefet liderinin kulaktan dolma bilgilerle, hiçbir belgesi, bilgisi olmadan, ulu orta, ağzından çıkanı kulakları duymayacak bir şekilde şahsımla ilgili olarak bir canlı yayında söylediği rakamlar… Biraz değişken olduğu için hangi rakamdı? Önce 50’den başladı. Dedi ki, ’50 dairesi var’. Daha sonra 100 oldu. Bu 250, 300, 400, 420, 500 oldu. 550, 600, 650… Yani birileri sanki bir daire borsası oluşturdu. Seçime giderken Türkiye’de İMKB iyi prim yapıyor. Benimle herhalde birileri nazar olsun diye mi yapıyorlar bunu doğrusu anlayamıyorum.”

Sorumluluk sahibi hiçbir siyasinin böyle bir tavır ortaya koyamayacağını kaydeden Pepe, dün İzmit Meydanı’ndan hem orada bulunan 70-80 bin kişiye, hem de televizyonlar aracılığıyla tüm Türkiye’ye görüşünü dile getirdiğini ifade ederek, ”İyi ki halkımız bu CHP’ye iktidar vermiyor. İyi ki Baykal’ı muhalefete mahkum etti. Allah bunun hem iktidarından, hem muhalefetinden bu milleti korusun” dedi. Seçimi kaybetmesi durumunda Deniz Baykal’ın Rodos’a kadar yüzeceğini söylediğini hatırlatan Pepe, ”Kendisi öyle zannediyor ama aynanın karşısında kendisini nasıl gördü bilmem. Rodos’a gidebilir mi bilmem ama giderse de geri dönmesin” diye konuştu.

600 DAİRE İDDİASI

Pepe, Baykal’ın yaptığı muhalefetten ve siyaset anlayışından son 30 yılda Türkiye’ye hiç hayır gelmediğini savunarak, çocukları, şahsı ve ailesine ait 600 dairesi olduğunu iddia eden Baykal’ı, bu dairelerin hangi ilde, hangi ilçede, hangi beldede ya da hangi parselde olduğunu açıklamaya çağırdı. Pepe, şunları kaydetti: ”Kendisi eğer bu ifade ettiği rakamları açıklayamazsa kendisini müfteri ve namert ilan etiğimi, tabii bunları seçim meydanlarında da söyledim. 600 daireyi ispat edemezse neyle kendisini suçlayacağımı ifade ettim. Şimdi kendisinden cevap bekliyorum. Benim muhatabım sayın Baykal.

Ben Baykal’ın taşeronlarıyla muhatap olmam.” Osman Pepe, 25 yılı aşkın süredir ticaretle uğraştığını, Türkiye’nin 5-6 şehrinde yüzlerce inşaat, iş yeri, konut ve yap-sat yapmış firmaları bulunduğunu ancak devletten hiç arsa almadığını, hiç kredi kullanmadığını ve hiçbir ihale almadığını savundu. Mühendislik ve müteahhitlik hayatı boyunca devletle hiçbir hukukunun olmadığını belirten Pepe, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bana büyük annemin vasiyeti, ‘oğlum devletin kapısından, vakfın arazisinden uzak ol’. Aynı vasiyeti çocuklarıma ve çocuklarımın çocuklarına ve nesillerine vasiyetim budur. Hepsini bu vasiyetle vasiyetlendirip, ‘size evlatlık hakkımı helal etmem. Devletten mal almayacaksınız. Devletten iş yapmayacaksınız. Aç kalmazsınız, Allah rızkınızı verir. Namusunuzla, onurunuzla çalışın’ dedim.”

ŞİRKETLERİN DURUMU

Osman Pepe, yalnızca CHP’nin ana muhalefet lideri olarak bu eleştirileri yöneltmediğini belirterek, ”Ona destek veren MHP’nin borazancıbaşıları da var. Bizim hesabımızda, kesemizde, binamızda, servetimizde bir kuruş haram para yoktur. Çek-senet tahsilatından kazanılmış bir kuruş para yoktur. Ama ben milletvekili olmadan 1994 yılında, 1988-91 yıllarında İzmit’in ticaretinde ve ekonomisinde yeri olan bir ailenin şirketlerinden bir tanesi ‘Dörtler’, yaklaşık 20 yıllık bir şirket. Şu anda üzerinde büyük bir iş hanı var. Ama milletvekili olduğumdan bu yana gayrifaaldir. Yalnızca kira geliri olan bir şirket.

KAR İnşaat Limited Şirketi ise 11 yıllık bir şirket. Çocuklarımdan biri 28 diğeri 25 yaşında. Bu şirketin bakan olduktan sonra hiçbir ticari faaliyeti olmamıştır. Bakan olduktan sonra yap-sat dahi olsa, böyle bir alışverişi olmamıştır” diye konuştu. Çocukları ve ailesinin üzerine 600 dairesi olmadığını, çocuklarının üzerine kayıtlı 5 daire bulunduğunu savunan Pepe, ”Buradan 600 eksi 5, 595 tane daireyi CHP’nin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinden bana temin etmesini istiyorum” dedi.

Pepe, Baykal’dan söz konusu dairelerin adreslerini açıklamasını istediğini belirterek, ”Bazen de kızıyorum çocuklara. Çocukların 5 tane daireleri var üzerlerine. Çocuklarımın 2’si Ataköy 7-8’inci kısımda oturuyor. Büyük oğlum da Florya’da kirada oturuyor. Çocuklarımın hepsi kirada oturuyorlar. 600 dairesi olan bir adamın çocuklarının Laila’dan Reina’dan çıkmaması lazım. O biçim yaşaması lazım. Sonra hizmetçiler çifter çifter olan villada, Boğaz’da filan oturması lazım” diye konuştu. Ana muhalefet liderinin sayı saymasını bilmediğini savunan Pepe, ”600 çarpı 300, 400, 500 bin dolar civarında, 300 milyon dolar yapar. Hesap yapmasını herhalde bilmiyor. Zaten hesap yapmasını bilse sayın Baykal, CHP’yi sürekli aşağılara çekmez. Hesap yapmasını bilmiyor, onun neticesidir” dedi.

ORMAN YANGINLARI

Osman Pepe, 2007 yılının küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle zor geçen bir yaz olacağını daha önce dile getirdiğini hatırlatarak, kuraklığın bu seneki orman yangınlarını daha da tetikleyebileceğini düşündükleri için daha yılın başında helikopter ve uçak kiralama yoluna gittiklerini söyledi. Hiçbir dönemde olmadığı kadar hava aracına sahip olduklarını dile getiren Pepe, ”Bizim elimizde şu an 29 adet helikopter var. 2 tane daha helikopter geldi, geliyor. Onların da ihalesi yapıldı.

29 artı 2, 31 yapar. 15 tane Türk Hava Kurumu’nun uçağını kullanıyoruz. 5’i sürekli faal, birisi yedek olmak üzere 6 tane de amfibik uçak kullanıyoruz. Yani helikopter ve uçak bakımından Türkiye’nin hava filosu budur” dedi. Pepe, orman yangınlarında kaybedilen her metre karenin önemli olduğuna işaret ederek, geçen yıl 7 bin 200 hektar alanın orman yangınlarında kaybedildiğini, 4 yıl içinde orman yangınlarında kaybedilen alanın ortalama 5 bin 200 hektar, kendisinin bakanlığından önce ise ortalama rakamın 14 bin 500 hektar olduğunu ifade etti. Orman yangınlarının cumartesi ve pazar günleri arttığına dikkati çeken Pepe, bunun, hafta sonu insanların ormanı daha çok piknik alanı olarak kullandığını gösterdiğini söyledi. Pepe, toplantıda daha sonra soruları cevaplandırdı.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Marmaris’te yanan orman alanlarının madenciliğe tahsis edilmesiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin ”6831 sayılı kanunun 18. maddesi, ‘yanan alanlar hiçbir şekilde tahsis edilemez’ diyor. Fakat bürokrat arkadaşlarımız bunu atlamışlar. İptal talimatını verdirdim ve iptal ettirdim” dedi.

Pepe, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Pepe, geçen yıl Marmaris’te yanan orman alanlarının madenciliğe tahsis edilmesiyle ilgili çıkan haberlere ilişkin bir soru üzerine, bahsedilen alanın Selçuk Meryem Ana’da değil, Kuşadası’nda olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ”Kuşadası çöplüğünün yanındadır. Kayalık, taşlık bir bölgedir orası.

Geçen yıl Meryem Ana’da çıkan yangın da, Selçuk’ta çıkan yangın da oraya kadar gitmiş, Kuşadası’na kadar ulaşmıştı. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 17. ve 18. maddeleri, bu tahsisleri düzenleyen maddelerdir. Bir de Maden Kanunu var. Bu kanun bütün alanları maden aramaya açık hale getirdi. Ancak bizim 6831 sayılı kanunun 16. maddesi de maden alanlarına ormanın nasıl tahsis edileceğini düzenleyen bir maddedir. 6831 sayılı kanunun 18. maddesi, ‘yanan alanlar hiçbir şekilde tahsis edilemez’ diyor.

Fakat bürokrat arkadaşlarımız bunu atlamışlar. İptal talimatını verdirdim ve iptal ettirdim.” Pepe, taşlık, kayalık da olsa bugüne kadar bu durumun hiç istisnası olmadığını vurgulayarak, ”Adam şu veya bu şekilde ormanı yaktı ya da yandı. Her ne olursa olsun böyle bir yolun açılmasına, bizim bugüne kadar takip etmiş olduğumuz kararlı tutumu kesinlikle zedelemesine müdahale ettim ve iptal edilmiştir” dedi.

ÇOCUKLARININ GEMİ ALDIĞI İDDİALARI

Pepe, gazetelerde yer alan ”çocuklarının 9 trilyon teşvik kullanarak Çin’den gemi aldığına” ilişkin iddiaların sorulması üzerine de, hiçbir teşvik kullanılmadığını ve denizcilikte teşvik olmadığını söyledi. Pepe, hükümetin denizcilik alanına yalnızca akaryakıtta ÖTV’yi kaldırarak teşvik getirdiğini ifade etti.

Çocuklarının bir gemi aldığını doğrulayan Pepe, ”25 yıl ticaret yapan şirketler var. 300 bin dolar peşinat vermiş çocuklar. Bir özel finans kurumundan 4,3 milyon dolar kredi kullanmışlar. Bir gemi aldılar ve alınan kredi bir devlet bankasından değil. Teşvik kullanılmamıştır. Şirketlerin zaten yaptığı iş belli. Envanterleri belli. Bunun için burada herhangi bir anormal durum söz konusu değil” diye konuştu. Pepe, bir gazetecinin ”600 daire iddialarını dile getirenlerden biri de Mehmet Sevigen. Siz de onun Acarkent’te villası olduğunu iddia etmiştiniz. Sevigen de, İsmet Acar da olayı yalanladı” sözleri üzerine, şöyle konuştu:

”Sayın Başbakan ile önceki gün Adapazarı’nda mitingdeydim. Mitingden ayrılırken basın müşaviri arkadaşımız böyle bir haberin gazetelere manşet olacağını, gündem olduğunu söyleyince, yolda telefonla basın mensubu arkadaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Dün Ruşen Çakır’la bire bir görüştüm. Sayın Sevigen’le alakalı söylediğim şudur: ‘Ne oluyor sayın Sevigen’e? Sanki bir yerde villası var. Sanki seçime çeyrek kala benden Acarlar’ın intikamını almak gibi bir hava seziyorum.’ Onu söyledim. Burada benim muhatabım hiçbir şekilde sayın Sevigen değildir. Sevigen’le ilgili söylediğim söz budur. Çünkü bana bu iddiayı yönelten, bana bu iftirayı yapan sayın Baykal’ın kendisidir.”

600 DAİRE İDDİALARI

Pepe, bir gazetecinin ”Çocuklarınız inşaat şirketleriyle hiçbir bağınızın olmadığını söylediniz. Birisi 11 yıllık, diğeri 25 yıllık şirketler. Onların yapısından bahsedebilir misiniz? Bu 600 dairelik iddialar nereden çıktı?” sorusu üzerine de şunları söyledi: ”Sözüm ona bir gazete Ankara’da güya Balgat’ta Toplu Konut’tan bir arsa aldığımı söyledi. Toplu Konut’un orada arsası yok. Gecekondular var. 150 kişiyle kat karşılığı sözleşme yaptım.

Milletvekili arkadaşlarımdan oturanlar var orada. Sayın Meclis Başkanı oturuyor. Ankara’nın eşrafından oturanlar var. Ben orada 6 tane blok yapmışım. Kaç senesinde almışım bunları? Bu arsaların sözleşmesini kaç senesinde yapmışım? 1

997 ve kat karşılığı, yüzde 50’yle almışım. Gidin bakın. Ankara’da her şey ortada. 6 tane blok var. Ne toplu konutla alakası var, ne güzün 250’ye çıkmakla alakası var. Önce 50’ydi, 100 oldu. 200, 300, 400 oldu 500. 600, 650 oldu. Önce Kocaeli’de MHP’nin bir milletvekili adayı böyle bir şey uyduruyor. Mahallenin başında bir yalan uyduruyor. Aşağı iniyor, yukarı çıkıyor. Kendi yalanına bu sefer kendisi inanmıyor. Olay bu. Bu kadar pişkin.”

Bir gazetecinin ”O bloklarda 100 daire mi var?” sorusuna Pepe, orada 600 daire olmadığını belirterek, şunları kaydetti: ”Kat karşılığı inşaatla 100 daire yaparsan 50’si sizin, 50’si arsa sahibinin olur. 50 tane daire size kalmaz hiçbir zaman. Yaptığınızın maliyeti var. Finans gideri var. Burada müteahhitlik dersi verecek halim yok benim. Ancak böyle bir 600, 300, 150 rakamı söz konusu değil. Çocuklarımın üzerine kayıtlı olan dairelerin rakamını söyledim ve CHP’den de 595’i istiyorum dedim.

Parası var CHP’nin. İş Bankası hisselerinden lütfen. Onurlu insanlara böyle çamur atmayı siyasetlerinin defterinde, kitabında görmüyorlarsa lütfen benim bu hakkımı versinler. 595 daireyi istiyorum. Çünkü iyi bir rakam. Çamur at tutmazsa izi kalsın. İnsanlar ‘650 dediler ama’ diyor. Millet seçim üzeri bunlara prim vermiyor. Bugüne kadar niye söylemediniz peki? Ben memuriyetten gelmedim. Aslanlar gibi çalışarak geldim. Hamallık yaptım, hurdacılık yaptım, pazarcılık yaptım ürettim. Mastırı olan bir mühendisim. 32 senelik bir mühendisim. Ama siyasi lince hayır. Bazılarına zorunlu ahlak dersi okutulması gerektiğini düşünüyorum.”

TAZMİNAT DAVASI

Osman Pepe, ”Sayın Baykal’dan bunları ispat etmesini istiyorsunuz, eğer ispatlama olayı söz konusu olmazsa ne yapacaksınız?” sorusu üzerine ise yasal hakkının saklı olduğunu belirterek, geçen dönem yaklaşık 100 bin dolar tazminat kazandığını söyledi. Pepe, büyük bir avukatlık bürosu ile çalıştığını dile getirerek, servetinde önümüzdeki dönemde bu tazminatlardan dolayı bir miktar artış olabileceğini ifade etti.

”Baykal bunları ispatlayamazsa bu sözlerini hakaret olarak kabul ediyor musunuz?” şeklindeki soruya da Pepe, ”İftira olarak, hakaret olarak kabul ediyor ve hakkında zaten dava açacağım. Baykal’ın şanına ve mal varlığına yakışır bir dava açacağım, onu da söyleyeyim. Öyle 10 milyarlık, 20 milyarlık dava açmam ayıp olur yani” diye konuştu.

Pepe, bir milletvekili adayına 10 milyarlık tazminat davası açtığının hatırlatılması üzerine de ”O bir tane, arkası gelecek onun. Çünkü her beyanatı için ayrı ayrı davalar vardı. O pilot davadır, ama arkası gelecek. Her konuşması, her beyanatı için ayrı davam var” dedi. Osman Pepe, ”Orman yangınlarının bazı rant çevreleri tarafından çıkarıldığı yönünde haberler olduğu”nun belirtilmesi üzerine de şunları kaydetti:

”6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Anayasa’nın 169. ve 170. maddeleri yanan orman alanlarının yılı içerisinde ağaçlandırılmasına amirdir. Yani buralar hiçbir şekilde özel mülkiyete konu edilemez. Hiç kimse buraların üzerinde otel yapamaz, konut yapamaz, tarla, bağ, bostan yapamaz. Bu kadar açık ve net. Bir de şunu sizden rica ediyorum. Lütfen 5’inci yazını bu bakanlıkta dolduran bir arkadaşınız olarak benim dönemimde ‘yanmış ama üzerinde bina yapılmış, yanmış ama üzerinde otel yapılmış, yanmış ama üzerinde birisi zeytinlik yapmış’ diyen varsa bunu benim önüme koysun.”