Bakan Pepe Yılın Devlet Adamı

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye Yılın Devlet Adamı ödülü verildi.

Çankaya İzci Grubu Gençlik ve Spor Kulübü, Hilton Otel’de ”Lord Baden Powell Ödül Töreni” düzenledi. Burada bir konuşma yapan Osman Pepe, izciliğin, çevreye, ormana ve insana saygıyı hazmetmek anlamına geldiğini belirterek, sağlıklı çevre ve ormanın olmaması halinde izciliğin keyifli bir uğraş olma niteliğini yitireceğini dile getirdi.

Yaşanabilir çevre ve orman için mücadele ettiklerini, ülke topraklarının çölleşmesini istemediklerini dile getiren Bakan Pepe, ”Toprağımızı selin, yelin almasını istemiyoruz. Su kaynaklarının korunmasını istiyoruz. Yakın gelecekte su en değerli madenlerin yerini alacak. Suyun korunmasının sigortası ormanlardır. Hayatın sigortası, sağlıklı çevre ve yemyeşil ormanlardır. Orman sadece kereste, tomruk, sobalarımızdaki odun değildir. Ormanların sosyal fonksiyonlarını, çevresel önemini yeterince bilemiyoruz. Bazen de bilmezden geliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin, orman varlığını geliştiren başarılı ülkelerden biri olduğunu, bu yıl 360 bin hektar alanda ağaçlandırdıklarını açıklayan Pepe, 2007’de 400 bin, 2008’de de 500 bin hektar alanda ağaçlandırma yapacaklarını söyledi.

Törende Osman Pepe’ye Yılın Devlet Adamı ödülünün yanı sıra, bir çocuk tarafından da ”Türkiye Çöl Olmasın” sloganı eşliğinde kaktüs ile ileride kurulacak ”İzci Ormanı”na dikilmek üzere meşe fidanı verildi. Törende Gazeteci-yazar Can Dündar, Şarkıcı Ege ile bazı basın yayın organlarına da ödül verildi.