Bakan Pepe’den başkan Aygün’e…

Bakan Pepe'den başkan Aygün'e; 'Yüksek fiyattan sattığın suyun geliriyle birçok şey yapabilirsin'

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yapacağı biyolojik arıtma tesisi konusunda kendisinden yardım isteyen Belediye Başkanı Ahmet Aygün’ün suyun metreküpünü 1 YTL 850 YKr’den sattığını öğrenince, “Yüksek fiyattan sattığın suyun geliriyle birçok şey yapabilirsin.” dedi.
Bakan Pepe, belediye başkanı Aygün’ü makamında ziyaret etti. Başkan Aygün’den Tekirdağ’ın çevre sorunları hakkında bilgi alan Bakan, yapılan hizmetler hakkında Aygün’e sorular yöneltti. Belediyenin yapmak istediği biyolojik arıtma tesisiyle ilgili bilgi veren Başkan Aygün, tesisle ilgili yapılacak harcamanın 7 trilyon lira olacağına dikkat çekti. Tek sıkıntılarının tesisin kurulacağı alanın askeri bölge olması olduğunu söyleyen Aygün konuyla ilgili olarak Bakan Pepe’den yardım talebinde bulundu. Askeriyeye ait olan yerin belediyeye verilmesi halinde tesisin kurulacağını söyleyen başkan Aygün, böylelikle kanalizasyon sorununun tamemen çözüleceğini belirtti.

Bunun üzerine belediyenin vatandaşlara suyun metreküpünü ne kadar ücretle verdiğini soran bakan Pepe, Başkan Aygün’ün verdiği rakam karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Başkan Aygün, suyun 1 YTL 850 YKr’den verildiğini söyleyince bakan Pepe, “Suyu bu fiyattan satıyorsan her şeyi yapabilirsin. Ekstra bir yardım talebinde bulunmana gerek yok.” cevabını verdi.

Bakan Pepe’nin verdiği cevap üzerine su fiyatının yüksek olmasının nedenlerini anlatan başkan Ahmet Aygün, “Suyu 30 kilometre uzakta bulunan kuyudan getiriyoruz. Aylık sadece enerji masrafımız 250 – 300 milyon YTL.’yi buluyor. Ayrıca su borularını da yeniliyoruz, bunlar da hep masraf.” dedi.

Suyun satış fiyatının yüksek olduğunu vurgulayan Bakan Pepe, yapılan tüm masraflara karşın yine de belediyenin para kazanması gerektiğini söyleyince başkan Aygün, gelen su paralarının diğer hizmetlere de aktarıldığını belirtti. Belediye Başkanı Ahmet Aygün’ün bu açıklaması üzerine Pepe, “Suyun parasını su ile ilgili yatırımlarda kullanırsan hem daha iyi hizmet yaparsın hem de suyu ucuzlatırsın. İnsanlar 5 yıl çamurlu sokaklarda gezsin ses çıkarmaz, ama Tekirdağ sahilinde denize giren çocuğu zehirlensin bu olmaz. Onun için ilk önce su ve deniz pisliği sorununun çözülmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Bakan Pepe, Belediye Başkanı Ahmet Aygün’e önerilerde bulunurken, sehpanın üzerinde bulunan sigara paketlerinin de burada bulunmaması gerektiğini söyledi.