Bakan Sahin ‘Basarisiz federasyonlarla çalismayi asla düsünmüyoruz’

ANKARA - Basbakan Yardimcisi ve Spordan Sorumlu Devlet Bakani Mehmet Ali Sahin, tüm federasyonlarin kendi durumlarini gözden geçirmelerini isteyerek, "Federasyonlar geregini yapmaz ise ben gerekeni yapacagim" dedi

“Basarisiz federasyonlar ile devam etmek zorunda degiliz. Basarisiz olanlar gider, yerine basarili olanlar gelir. Tüm federasyonlarin bir yillik performanslarini ölçtürüyorum. Basarisiz oldugu tespit edilen federasyon baskanlari ve yöneticileri ile asla devam etmek istemiyorum. Yasalarin bana verdigi yetkiyi kullanacagim. Istisnasiz her federasyondan bir muhasebe yapmalarini istiyorum. Kendi durumunuzu kendiniz degerlendirin. Sonucuna göre hareket edin. Sapkanizi önünüze koyun, tablo olumlu ise kararinizi ona göre verin. Degilse centilmenlik gösterin ve benden daha iyisi gelsin diyerek yolu açin. Yoksa gerekeni ben yapacagim. Kendi kararlarini kendilerinin vermelerini bekliyorum.”

Türkiye – Isviçre maçi sonrasi yasanan olaylara ve son günlerde spor kamuoyunda tartisilan konulara da deginen Sahin, “Biz sporcularimizdan ve federasyonlarimizdan iki sey bekleriz. Bir tanesi centilmenlik ve centilmence mücadele yani ahlakli bir spor anlayisini ortaya koymasi, bir digeri ise sportif basaridir. Bu spor camiasindan bekledigimiz iki önemli hususdur” diyerek, söyle devam etti:

“Biz devlet ve hükümet olarak Türkiye için, hiçbir sportif basariyi, Türkiye’nin prestijinden ve sayginligindan daha önemli göremeyiz. Hiç bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasi, güzel ülkemiz için, “Cehenneme hosgeldiniz” yakistirmasi yapamaz. Hiç kimse Türkiye muhaliflerine, “Bak ben size demedin mi?” dedirtecek malzeme veremez. Hiç bir federasyon Türkiye’yi sportif suçlarin çokça islendigi bir ülke izlenimi veremez.”